خبرآنلاین

تعریف و تمجید زاکانی از خودش در مذاکره با چینی ها /باورشان نمی شد که من التماس نمی کردم /نماینده دولت بودم

تعریف و تمجید زاکانی از خودش در مذاکره با چینی ها /باورشان نمی شد که من التماس نمی کردم /نماینده دولت بودم

زاکانی گفت: ما به چینی‌ها گفتیم که هر کدام می‌توانید با ما شراکت کنیم، همکاری می‌کنیم و الا واگن‌ها را نمی‌خریم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در میزگرد سیاسی، در پاسخ به سوال ابراهیم متقی، درباره ارتباط ایران و چین و سفر اخیرش به چین برای خرید واگن، گفت: باید از کوچکترین مخرج مشترک استفاده کرده و کارهای بزرگ انجام دهیم. مهم این است که باید خودمان را باور کنیم. ما این موضوع را در چین دنبال کردیم که ششصد و سی دستگاه واگن را با حمایت دولت رئیسی وارد کرده و عملیاتی کنیم.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی ادامه داد: ما در شهرداری تنها نبودیم و نماینده دولت بودیم. موضوع ما عزت طلبانه بود، نیاز ما، داریی ما، موقعیت جهانی و منطقه‌ای ما قدرت ما است.

زاکانی ادامه داد: ما به چینی‌ها گفتیم که هر کدام می‌توانید با ما شراکت کنیم، همکاری می‌کنیم و الا واگن‌ها را نمی‌خریم و مدل ما تغییر کرد. چینی‌ها باورشان نمی‌شد با یک موضعی مواجه هستند که پشتش گرم بوده و التماس هم نمی‌کند و از موضع شراکت حرف می زند.

وی گفت: ما نیاز به شریک داریم، روسیه و چین به دنبال منفعت خودشان هستند و تلافی منفعت و شراکت را می‌توان به صورت یک بازی جدید درآورده و ظرفیت خودمان را به رخ بکشیم، همان کاری را که حاج قاسم در سوریه انجام داد. در مجموع شهرداری، ۱۵ شهرداری را هدف گذاری کرده و گفتیم که به آنان ارتباط برقرار کنیم. چین هم یکی از این کشورها بود که از سه جهت سرمایه، تکنولوژی و مراودات سیاسی برای ما اهمیت داشت.

وی افزود: از ثروت و تکنولوژی چینی ها استفاده کردیم و به آنان گفتیم که به هیچ وجه‌من‌الوجوه به ما به عنوان یک بازار یک جانبه نگاه نکنید.

۲۷۲۱۵