خبرآنلاین

صادق خلخالی: چرا من نباید نخست‌وزیر شوم؟، من را به امام پیشنهاد کن، کارت نباشد /هاشمی رفسنجانی: مشکل این است که من تو را قبول ندارم!

صادق خلخالی: چرا من نباید نخست‌وزیر شوم؟، من را به امام پیشنهاد کن، کارت نباشد /هاشمی رفسنجانی: مشکل این است که من تو را قبول ندارم!

عبدالمجید معادیخواه در خاطرات خود، از ماجرای مخالفت مرحوم هاشمی رفسنجانی با نخست‌وزیری صادق خلخالی گفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بنابرآنچه مرکز اسناد انقلاب اسلامی روایت می‌کند، عبدالمجید معادی‌خواه، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در خاطرات خود از ماجرای مخالفت مرحوم هاشمی رفسنجانی با نخست وزیری صادق خلالی تعریف می‌کند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

در ادامه قسمتی از این خاطره را می‌خوانید؛

در روزهای اول انقلاب که شاید هنوز بوی کباب قدرت به مشام کسی نرسیده بود، بعضی از افراد بی‌پرده و بدون هیچ نگرانی از آشکارشدن نیت درونی به دنبال سهم‌خواهی خود از سفره‌ی انقلاب بودند. در همان روزها در ساختمان زیرزمینی مدرسه‌ی علوی، در کنار هاشمی رفسنجانی بودم. سخن روز، معرفی مرحوم بازرگان به عنوان نخست‌وزیر بود. همه بیش‌وکم، از آن تفاهم شادکام بودند و آن را به نیک می‌گرفتند.

ناگهان صادق خلخالی را دیدم که بی ‌هیچ پرده‌پوشی، هاشمی رفسنجانی را با این پرسش مخاطب ساخت که: «چرا من نباید نخست‌وزیر شوم؟» هاشمی با لبخندی به اوگفت: «نیروهای اداری، با تو کار نمی‌کنند.» روشن بود که آن پاسخ حرف ‌دل رفسنجانی نبود. اگر او در پاسخ شفاف‌تر سخن می‌گفت، چه‌بسا رنجش پیش می‌آمد، اما سماجت خلخالی بیش از آن بود که به آن طفره‌روی قانع‌ شود.

او سخن خود را چنین پی‌ گرفت که: «تو من را به امام پیشنهاد کن، کارت نباشد.» هاشمی رفسنجانی هم ملاحظه را کنار گذاشت و خیلی روشن وساده در پاسخ گفت: «مشکل این است که من تو را قبول ندارم.»

شاید هاشمی رفسنجانی روحیه‌ی برخورد جدی و بی‌پروای خلخالی با مجرمین را تا عملی‌کردن اعدام نمی‌پسندید و فرصت پیش‌ آمده را مغتنم شمرد تا مخالفت خود با سیاست‌ کاربردی وی در قبال مجرمین را بدین طریق بیان کند.

۲۷۲۱۹