خبرآنلاین

توضیح رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته درباره برگزاری انتخابات مجمع مالکین/ هادی‌زاده: می‌خواهیم تماس رو در رو با اعضا داشته باشیم

توضیح رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته درباره برگزاری انتخابات مجمع مالکین/ هادی‌زاده: می‌خواهیم تماس رو در رو با اعضا داشته باشیم

رییس اتحادیه صنف فروشندگان چوب، تخته و فرآورده‌های خام چوبی از برگزاری انتخابات مجمع عمومی مالکین اتحادیه در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عباس‌هادی‌زاده، رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی در نشست خبری درباره برگزاری انتخابات مجمع عمومی مالکین اتحادیه گفت: مجموعه‌ای براساس بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری و احترام به اصل ۵۰ قانون اساسی در شهرک‌های اقماری از سال ۱۳۶۸ رقم خورده و در سال ۱۳۷۲ اولین فعالان صنفی در آن‌جا به صورت رسمی شروع به فعالیت کردند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی افزود: در سال ۱۳۹۲ آن‌جا به طور کل جانمایی شد و تمامی اعضایی که مشغول بودند، در آن شهرک شروع به فعالیت اقتصادی کردند. حاصل آن فعالیت اقتصادی که توسط اتحادیه چوب و تخته تهران که آن زمان انجام شد، انتخاب یک امنایی به نام امنای اتحادیه بود و فعالیت اقتصادی در آن زمینه را انجام می‌دادند. این شد که تعدادی از املاک آن‌جا به عنوان مشاعات در اختیار هیات امنا قرار گرفت.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی تصریح کرد: هیات امنای جدید که در سال ۱۳۹۲ شروع به کار کردند، باز در ادامه همان هیات امنای سابق، به صورت سنتی کار می‌کردند و بدون رعایت چارچوب و قوانین و مقررات تدوین شده در شرکت‌ها و بدون داشتن بازرس و اساسنامه و نهاد بالادستی ادامه فعالیت داشتند.

توضیح رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته درباره برگزاری انتخابات مجمع مالکین/ هادی‌زاده: می‌خواهیم تماس رو در رو با اعضا داشته باشیم

هادی‌زاده عنوان کرد: بیشترین معضلی که اعضای صنف را در این راه نگران کرده، عدم شفافیت در تراز مالی و اعتبارات اموال بود. البته من باز هم تشکر می‌کنم از زحمات تمام هیات امنایی که این مسیر را طی کردند. اما مالکان شهرک صنفی خاوران اراده دارند که به صورت شفاف و تحت چارچوب قوانین تدوین شده، شهرک مدیریت شود.

وی متذکر شد: هیچ موسسه، هیچ نهاد و هیچ اداره موازی با یک شرکت واحد را نمی‌پذیرند و تمام وظایف تعریف شده در نهادهای مختلف در یک شرکت تعریف شده و اساسنامه آن تنظیم شده است. انشاله روز دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت، اعضا برای آینده صنفی اقتصادی خود تصمیم می‌گیرند.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی گفت: برای همین انتخابات مجمع مالکان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود و یکی از اهداف این است که تماس رو در رو با اعضا داشته باشیم. مجمعی که بنا داریم برگزار کنیم، به خواست ۳۰۰ نفر از اعضای صنف بوده است.

وی با اشاره به اینکه نیاز به کنسرسیوم در صنایع چوبی داریم، گفت: باید از ظرفیت نخبگان و متخصصان در این عرصه استفاده کنیم، امروز تولیدکننده، محصول نهایی را برای کالای خاص تولید می‌کند؛ اما این کالا در یک رسته دیگر به کار می‌رود و این امر موجب بروز مشکلات می‌شود همچنین کالا در بعضی از مناطق کشور انباشت و در بعضی مناطق با کمبود روبرو است.

روی کارآفرینی تاکید داریم

هادی‌زاده در ادامه گفت: قدمت اتحادیه به سال ۱۳۱۵ برمی‌گردد و یکی از قدیمی‌ترین اتحادیه‌ها در سطح کشور است.

وی افزود: از حدود ۸، ۹ ماه قبل پیش‌نویس مراحل پیشرفت و تعالی صنفی را به عنوان یک آیین‌نامه در دستور کار قرار دادیم و اهدافی را مدنظر داشتیم که به گزیده‌ای از آن‌ها می‌پردازم.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی تصریح کرد: اولین موضوعی که در اتحادیه روی آن بحث و تبادل‌نظر شد، موضوع کارآفرینی بود؛ آن هم با توجه به این‌که درصد اشتغال به کار در کشور قابل توجه نیست و یکی از معضلات سیاسی، اجتماعی کشور است.

هادی‌زاده ادامه داد: البته موانعی بر سر راه ما است؛ از قبیل اقتصاد دستوری و این‌که بخشی از بدنه حاکمیت، مسوولیت‌هایی را که مربوط به صنوف است، خود در اختیار گرفته است. این‌ها باعث شده که نتوانیم از صددرصد ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم.

به رتبه ۹ تولید ام‌دی‌اف در دنیا رسیدیم

وی متذکر شد: امروز با افتخار می‌گویم که تولیدکنندگان ام‌دی‌اف در ایران جزو ۹ نفر تولیدکننده در دنیا هستند. یعنی ما به رتبه ۹ تولید ام‌دی‌اف در دنیا رسیده‌ایم. بر این اساس، اکثر تولیدکنندگانی که در زمینه ام‌دی‌اف فعالیت می‌کنند، جواز اتحادیه چوب و تخته تهران را دارند.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی در ادامه گفت: یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری، مشارکت مردمی در امور است. ما در این زمینه اراده داریم که حتما مسیری را طی کنیم که مشارکت مردم در زمینه توزیع، کارآفرینی و... افزایش پیدا کند.

اتفاقی که به هرج‌ومرج صنفی منتهی شده است

هادی‌زاده با بیان این‌که فعالان صنفی امروز با مشکل مالیات دست به گریبان هستند، گفت: با توجه به این‌که میزان دریافتی مالیات توسط دولت و مجلس از ۶ به ۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده، قطعا بخشی از آن گردن صنوف خواهد بود.

وی عنوان کرد: اخیرا نیز یک هیات مقررات‌زدایی از سمت وزارت صمت تشکیل شده که باعث هرج‌ومرج صنفی می‌شود و حتی نامی هم که استفاده کردند، نامی است که برای این مسیر مناسب نیست. این در حالی است که تمام سیاست‌های مربوط به اصناف را باید در اختیار خود اصناف قرار دهند؛ چراکه با قاطعیت می‌گویم، اگر تمام سیاست‌های دولت توسط اصناف پیاده شود، اصناف توانایی این را دارند که مساله تورم را تا ۳۰ درصد کاهش دهند و نرخ بیکاری را هم به نرخ بسیار مناسبی در سطح کشور برسانند.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی با بیان این‌که اجازه دهیم اصناف، کار خود را انجام دهند تا شاهد پیشرفت در زمینه اقتصاد، سیاسی و اجتماعی باشیم، تصریح کرد: قوانین دست و پاگیر نیاز به بازنگری دارند.

چرا تقاضا در بازار به شدت افت کرده است؟

هادی‌زاده با اشاره به افت شدید تقاضا در بازار به دلیل نوسانات دلار و ارز و مشکلاتی که در حوزه قطع برق وجود دارد، گفت: توزیع تحت‌تاثیر قیمت ارز قرار می گیرد و تاجر و توزیع‌کننده هیچ امنیت اقتصادی ندارد که کالا را با همان قیمت تهیه کند و به طور قطع باید با قیمت بالاتر کالا را تهیه کند. این در حالی است که در نظام مالیاتی این گنجانده نشده که بتوانند سودی را که ناشی از تورم است، به عنوان سود خالص در نظر نگیرند.

وی با بیان این‌که امروز حاشیه سود صنوف خیلی کمتر از حاشیه سودی است که در ضرایب مالیاتی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، افزود: صنایع چوب و تخته در سطح کشور بیش از ۱۱ درصد اشتغال به کار را به خود اختصاص داده است.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی تصریح کرد: هیات مقررات‌زدایی در حال حاضر مقرراتی را وضع کرده که ناقض مقرراتی است که مجلس وضع کرده است. تبصره ۴ ماده ۲۲ را داریم که اجازه می‌دهد اعضایی که در شهرک‌های اقماری فعال هستند، از طرف اتحادیه مربوطه جواز داشته باشند، ولی هیات مقررات‌زدایی در سامانه‌ای که تعریف کرده، اختیارات را از ما گرفته و عملا تولیدکننده ما که باید زیرمجموعه اتحادیه چوب و تخته تهران باشد، نمی‌تواند از اتحادیه جواز دریافت کند. ما در مسیری هستیم که بتوانیم این مشکل را از راه‌های مختلف حل کنیم.

هادی‌زاده یادآور شد: ما عملا در شهرک صنعتی خاوران و شهرک چهاردانگه با مشکلاتی مثل تعارض منافع صنفی روبه‌رو هستیم. با اتحادیه‌های مربوطه در این حوزه تعامل خاص داشتیم و درخواست کردیم که اگر مورد و مشکلی بود که به صورت تخصصی برخورد شود، حتما با اتحادیه ما به عنوان مشاور نگاه کنند. ما سعی می‌کنیم مشکلات را حل کنیم، ولی این مشکلات به صورت زیرساختی باید حل شود.

انتخابات مجمع مالکان در راه است

وی متذکر شد: هیات مقررات‌زدایی یک هرج‌ومرج صنفی ایجاد می‌کند و باعث شده نتوانیم مطالبات مردم را به عینه و رو در رو ببینیم و فقط وابسته به برخی گزارش‌های مردمی هستیم.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی گفت: برای همین انتخابات مجمع مالکان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود و یکی از اهداف این است که تماس رو در رو با اعضا داشته باشیم. مجمعی که بنا داریم برگزار کنیم، به خواست ۳۰۰ نفر از اعضای صنف بوده است.

صادرکنندگان نمی‌توانند صادرات باکیفیت داشته باشند

هادی‌زاده افزود: ما در عرصه صادرات باید حرف برای گفتن داشته باشیم. امروز صادرکنندگان ما نمی‌توانند صادرات با کیفیت به دلیل موانعی چون مالیات، بیمه، شهرداری و قطعی برق و گاز داشته باشند. این باعث می‌شود که هزینه‌های زیادی را متحمل شوند و به کیفیت پایین روی آورند تا حاشیه سود را بالا ببرند. برای همین در حوزه صادرات به صورت آن‌چنانی موفق نبودیم.

وی عنوان کرد: ما البته با واردات کالا هیچ مشکلی نداریم، چراکه اعتقاد داریم واردات باید انجام شود تا رقابت ایجاد شود. یعنی امروز تولیدکننده باید بداند که در حاشیه سود قرار دارد. همین امروز هم در حوزه صادرات، حرف زیاد داریم. متاسفانه برخی از تجار، کالای بی‌کیفیت وارد می‌کنند.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده‌های خام چوبی تصریح کرد: ما مکاتبات متعددی در زمینه مدیریت واحد در عرصه اتحادیه چوب و تخته تهران در سطح کشور داشتیم. رییس اتاق ایران و تهران و در بدنه وزارت صمت با این موضوع موافقت کردند.

هادی‌زاده عنوان کرد: ما نیاز داریم که واردات چوب از سمت کشورهایی که در حوزه واردات فعال هستند، اتفاق بیفتد. ما نیاز به جنگل‌هایمان داریم. امروز نیاز داریم که در کنار قوانین محکمی که تعبیه می‌شود، از قاچاق چوب هم جلوگیری شود.

به گفته وی، بیشترین صادرات این صنف به عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس است و اخیرا هم نشست‌هایی با برخی کشورهای آفریقایی برگزار کرده‌ایم. با توجه به اینکه رتبه نهم ام‌دی‌اف را در جهان داریم قابلیت‌های بیشتری برای صادرات وجود دارد.

مصرف واقعی اوراق فشرده چقدر است؟

هادی‌زاده با بیان اینکه اتحادیه ابزار لازم برای برخورد با قاچاق چوب از جنگل را ندارد، اظهار کرد: در بخش‌هایی که تولید داخل داریم، مانند ام‌دی‌اف خام واردات ممنوع است. البته یکی از مشکلات در حوزه واردات بیش اظهاری برخی واردکنندگان در گمرک است؛ چراکه این افراد می‌خواهند ارز نیمایی بیشتر دریافت کنند و مبلغ اضافی را در بازار بفروشند. برای مثال برخی تخته چندلایی که هر متر مکعب آن ۴۵۰ دلار قیمت داشت، ۸۵۰ دلار اظهار کرده بودند که البته به این موضوع رسیدگی و حالا اصلاح شده است.

به گفته رئیس اتحادیه صنف فروشندگان چوب، تخته و فرآورده‌های خام چوبی، مصرف سالانه کشور حدود ۲.۵ میلیون متر مکعب اوراق فشرده است، اما اگر وضعیت خوب و بازار کشش داشته باشد این رقم به ۳.۵ میلیون متر هم می‌رسد. تولید کشور نیز حدود ۱.۹ میلیون متر مکعب و واردات یک میلیون متر مکعب است. با این حال توانایی تولید بیش از چهار میلیون متر مکعب اوراق فشرده در کشور وجود دارد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان چوب، تخته و فرآورده‌های خام چوبی با اشاره به محدودیت‌های تولید اوراق فشرده به‌خاطر مصرف بالای آب، تصریح کرد: فضاهای مختلفی برای کاشت جنگل در کشور داریم و کاشت جنگل و درخت هم فقط پنج سال نگهداری می‌خواهد. بنابراین فقط باید یک متولی وجود داشته باشد؛ ضمن اینکه در برخی کشورهای همسایه کاشت درخت سوددهی خیلی بالا هم داشته است و کاشت درخت در نیا یکی از تجارت‌های بزرگ است.

۲۲۳۲۲۵