خبرآنلاین

۴ عارضه جانبی مصرف زیاد ویتامین D

۴ عارضه جانبی مصرف زیاد ویتامین D

ویتامین D برای رشد و توسعه سلول‌های عضلانی، عملکرد مناسب و سازگار سیستم ایمنی، حفظ سلامت سیستم اسکلتی و موارد دیگر ضروری است. به همین دلیل است که سطوح ناکافی یا کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به بیماری و عفونت، تخریب استخوان و بسیاری دیگر از پیامدهای منفی سلامتی را افزایش دهد.

به گزارش خبرآنلاین، زیاده‌روی در مصرف ویتامین D، عوارض زیر را به دنبال دارد:

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

۱. مسمومیت

سطوح ویتامین D بیشتر از ۱۰۰ نانوگرم در میلی لیتر ممکن است مضر باشد. در مواردی که ویتامین D در دوزهای بسیار بالا و در طولانی‌مدت مصرف شود، میزان آن در سطوح خون بالا می‌رود و منجر به مسمومیت می‌شود.

۲. افزایش سطح کلسیم خون

یکی از مهم‌ترین وظایف ویتامین D در بدن، جذب کلسیم غذای مصرفی است. با این حال، اگر مصرف ویتامین D بیش از حد باشد، کلسیم خون ممکن است به سطوحی برسد که علائم خطرناکی ایجاد کند. از این وضعیت با عنوان «هایپرکلسمی» یا کلسیم بالا یاد می‌شود.

۲. تغییر وضعیت روانی

هایپرکلسمی می‌تواند منجر به تغییر وضعیت روانی در افراد مبتلا به مسمومیت ویتامین D شود. افراد مبتلا به هایپرکلسمیِ ناشی از مسمومیت ویتامین D معمولاً علائمی مانند گیجی، افسردگی و روان پریشی دارند. در موارد شدید، کما نیز گزارش شده است.

۴. عوارض کلیوی

مسمومیت با ویتامین D می‌تواند منجر به آسیب به کلیه و حتی نارسایی کلیه شود. وجود ویتامین D بیش از حد در بدن می‌تواند منجر به سطوح بالای کلسیم شود و همین امر منجر به از دست دادن آب از طریق ادرار زیاد و کلسیفیکاسیون (انباشت کلسیم) کلیه‌ها می‌گردد.

منبع: healthline

۴۷۲۳۲