خبرآنلاین

تفسیرهای خارجی از پیام نوروزی سیدمحمد خاتمی به روایت هاشمی رفسنجانی /با عفت، فاطی، یاسر و ...به کیش رفتیم

تفسیرهای خارجی از پیام نوروزی سیدمحمد خاتمی به روایت هاشمی رفسنجانی /با عفت، فاطی، یاسر و ...به کیش رفتیم

مرحوم هاشمی رفسنجانی در خاطراتش از سفر به کیش به همراه خانواده روایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در خاطرات اول فروردین سال ۱۳۸۰ مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی آمده است؛

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

بعد از نماز و دعا و ورزش، چمدان سفر را بستم. ساعت نُه صبح فرودگاه [مهرآباد] بودیم. به سوی جزیره کیش پروازکردیم. عفت، فاطی، یاسر و بچه‌ها و جمعی از محافظان و بستگان، آقای [محمدرضا] نوری‌شاهرودی، [سفیر سابق ایران در عربستان سعودی] و خانواده‌ نیز همراه بودند. آقای نوری، هفته قبل به زیارت عتبات‌عالیات در عراق رفته بود و اطلاعات وسیعی از مشاهدات خود را در اختیار گذاشت؛ منجمله اینکه وضع اقتصادی و سیاسی عراق، در حد فاجعه تنزل‌کرده است؛ مثلاً روزانه شش ساعت خاموشی برق دارند. سه دینار عراقی، در مقابل یک تومان ایرانی فروش می‌رود، در حالی که قبلاً یک دینار، ۲۳ تومان ارزش داشت. مواد غذایی و بهداشتی،کوپنی است؛ خیلی‌کمتر از نیاز مردم. خیابان و راه‌هایی‌که قبل از جنگ ساخته شده بودند، در حال تخریب است. ماشین‌ها فرسوده و صورت شهرها کثیف و مُرده است. فرش‌های داخل حرم‌ها را جمع کرده‌اند. محیط اطراف حرم‌ها، مثل ده‌ها سال پیش،کثیف و آلوده و شلوغ است. از لحاظ سیاسی، مردم جرأت کوچک‌ترین ابراز مخالفت را ندارند. خفقان همه‌ جا را گرفته و زوار ایرانی، تحت‌الحفظ به حرم‌ها می‌روند. هیچ زائری حق تردد آزاد و تنهایی را ندارد و زوار با مقایسه وضع عراق و ایران، ارزش سازندگی بعد از جنگ را خوب درک می‌کنند. در کیش، مورد استقبال مدیران قرار گرفتیم. آقای [حسین] قاسمی، مدیرعامل جدید [منطقه آزاد کیش] ، در مسیر تا اقامتگاه،گزارش مختصری از وضع کیش داد. تقریباً مثل گذشته است؛ با این تفاوت که آقای [محمدرضا] یزدان‌پناه، مدیرعامل سابق، متأسفانه در زندان است. از من برای نجات، استمداد کرده است. گزارش‌ها را روزانه سه بار از [اینترنت] کامپیوتر می‌گیرم. [آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای]، رهبری، مثل سال‌های گذشته، در مشهد سخنرانی کرده‌اند. سخنان‌شان تُند نبوده. تفسیر خارجی‌ها از پیام‌های رهبری و رییس‌جمهور در تحویل‌سال ادامه دارد. از سخنان آقای [سیدمحمد] خاتمی، [رییس‌جمهور]، تردید بیشتر در مورد نامزدی [در انتخابات ریاست‌جمهوری] و از سخنان رهبری، عدم رضایت از عملکرد سال گذشته [دولت] و درخواست تحرک بیشتر در سال جدید، فهمیده‌اند.

در روابط خارجی، بیانیه تُند وزرای امورخارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، نسبت به مسأله جزایر [ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک]، باعث سردی روابط است. در تهران و بغداد، دو انفجار داشته‌ایم که تفسیر به عمل متقابل شده است. آمریکایی‌ها، اظهارات منفی خودشان را به خصوص در مورد همکاری ایران و روسیه، تُندتر کرده‌اند.

در مسایل جهانی، طالبان در افغانستان، به خاطر موفقیت در انهدام مجسمه‌ها، مخصوصاً مجسمه‌های بودا [در بامیان]، حدود ۱۰۰ گاو قربانی کرده‌اند و ریزش باران فراوان در چند روز اخیر را پاداش الهی، به خاطر انجام این وظیفه تفسیرکرده‌اند!! آمریکا، دچار رکود اقتصادی شده وکم‌کردن نرخ بهره هم افاقه نکرده. در اروپا، [شیوع بیماری] تب برفکی و جنون گاوی، دامداری‌ها را فلج کرده است. ۲۷۲۱۱