خبرگزاری فارس

بمب های ساعتی در شهر

بمب های ساعتی در شهر

در برخی از مناطق تهران ساخت و سازهای غیرقانونی صورت گرفته است.شهرداری برخورد جدی با سازندگان غیرمجاز را در دستور کار قرار داده و شهردار منطقه 19 می گوید:ساختمان های ناایمن بمب های ساعتی هستند که هر لحظه امکان انفجار دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در برخی از مناطق شهر تهران شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته است. شهرداری تهران اقدام به تخریب این بناها با همکاری دستگاه های ذی ربط کرده است.بخشی از این ساخت و سازها در منطقه 19 شهرداری تهران که در حاشیه شهر قرار دارد صورت گرفته و چندی پیس هم مشکلاتی در این باره رخ داد.

منطقه ۱۹ شهرداری تهران دارای ظرفیت‌های بی شمار است و با توجه به وجود شهر فرودگاهی و شهر آفتاب و اثرگذاری آن بر مباحث کلان اقتصادی و خدماتی، این منطقه بسیار مهم است اما متأسفانه از خدمات اولیه محروم است. ۳۲ هزار هکتار وسعت شهر آفتاب، دو هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت منطقه و ۱۵ هزار هکتار وسعت شهر فرودگاهی از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود و ظرفیتی برای کل کشور محسوب می‌شود.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

بخشی از ساخت و سازهای غیرمجاز در این محدوده صورت می گیرد. تمام تخلفات ساختمانی و نابسامانی‌های برخی مشاغل مستقر در محل همچون ضایعات فروشان و کلونی‌ها و مافیای فساد در ساخت و ساز متأسفانه در زمین‌های موقوفه رخ می‌دهد. در واقع، در ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت منطقه تمام تخلفات در ۴۰۰ هکتار موقوفه رخ می دهد و در هزار و ۷۰۰ هکتار باقیمانده تخلفاتی این چنینی نداریم که موضوعی حائز اهمیت است و به ۱۵۰ سال قبل که موقوفه شکل گرفته و در اختیار کشاورزان بوده، برمی گردد. به تدریج با مهاجرت‌های شکل گرفته از پیش از انقلاب، این محدوده از حالت روستایی خود خارج و به سمت شهر شدن پیش رفت. متولیان موقوفه مدیریتی را که باید روی این زمین نداشتند؛ ۳۲ کوره آجرپزی موجود به اوایل دوره پهلوی برمی‌گردد که قرار بود با این کوره‌ها ساخت‌وساز در کل تهران مدیریت شود.

مسوولان شهری می گویند ۹۰ درصد از ساخت و سازها غیر مجاز و تصرفی هستند؛ در این اراضی اقدامات غیرمجاز انجام می شود که منجر به آلودگی و آسیب های اجتماعی شده است و در فضاهای داخل بافت ها، تمام اراضی را دیوارکشی کردند و در چند عملیات با حضور نیروی انتظامی و یگان حفاظت با این ساخت و سازها برخورد و سوله سازی و تجاری سازی نیز مورد برخورد قرار گرفت و زمین های باز پس گرفته شد.

سازندگان ساخت و سازهای غیرمجاز بعضا به نیروهای شهرداری در حین تخریب حمله می کنند و مسوولان شهری می گویند که کلاه‌خد، سپر و لباس های خاص برای نیروها تهیه می کنند چراکه برخوردها به میدان جنگ تبدیل شده بود.

در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته برای تخریب سازهای غیرمجاز، قوانین وضع شده، جرم انگاری در زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز و .... با تورج فرهادی شهردار منطقه 19 به گفت‌وگو نشستیم.

بمب های ساعتی در شهر

در خصوص آخرین وضعیت تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه توضیح دهید و بفرمایید تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

برخورد جدی با ساخت و سازهای غیرمجاز در دستور کار است و این روند ادامه دار خواهد بود/تصمیمات مهمی در این زمینه گرفته شده است

موضوعات مهمی اتخاذ شده است، بخشی از تخلفات ساختمانی در گذشته رخ داده است؛ وظیفه ذاتی شهرداری است که با آنها برخورد کند. ما هم برخورد جدی را در دستور کار قرار داده‌ایم و به این روند ادامه می‌دهیم.

به افراد متخلف فرصت می‌دهیم که خودشان ظرف 72 ساعت مشکل را حل کنند/حمایت شهردار تهران، استاندار، شورای شهر تهران از تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز

عملیات‌های زیادی در گذشته انجام شده و پهنه‌ای در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است، با توجه به اتفاقات اخیر و با حمایت شورای اسلامی شهر تهران و شهردار تهران، استانداری و مراجع ذی‌ربط ادامه عملیات تخریب ساختمان‌های ناایمن در دستور کار است. البته ما به افراد متخلف فرصت می‌دهیم که خودشان ظرف 72 ساعت مشکل را حل کنند.

چطور باید ظرف 72 ساعت مشکل را حل کنند؟ آیا قاعده خاصی در این زمینه در نظر گرفته اید؟ در این باره توضیح دهید.

باید طبقات اضافی تخریب و بر اساس پهنه بندی عمل کنند/مالک و مستاجر بودن افرادی که اقدام به ساخت و ساز می کنند باید مشخص شود/ اغلب مستأجرها قانونی نیستند یا دست به دست زمین چرخیده است/باید جایگاه افراد به عنوان ذی‌نفع مشخص شود و اجاره نامه رسمی بیاوند

آنها باید بر اساس پهنه‌بندی؛ تعداد طبقات را کم کنند و ساخت‌و سازهایی که بالای 7 طبقه انجام داده‌اند باید تخریب شود، این افراد اگر پروانه ساخت می‌گرفتند؛ بیشتر از 4 طبقه اجازه ساخت و ساز به آنها داده نمی شد و آنها باید بر اساس ضوابط پهنه عمل کنند؛ در نتیجه باید طبقات اضافی تخریب شود.

همچنین باید مالک یا مستأجر بودن افراد مشخص شود (برخی زمین‌های موقوفی است که افراد اجاره کرد و در آنجا ساخت و ساز می‌کنند)، اغلب مستأجرها قانونی نیستند یا دست به دست زمین چرخیده است که سند رسمی ندارد. اول باید جایگاه افراد به عنوان ذی‌نفع در جایی که ساخت و ساز کرده‌اند مشخص شود و اجاره‌نامه رسمی بیاورند.

استحکام بنا باید تأییدیه نظام مهندسی را داشته باشد/بر و کف و گذر اصلاحی باید انجام شده باشد/ کسانی که اقدامات قانونی را انجام ندهند ما حتما ملک‌شان را تخریب می‌کنیم

همچنین باید رفع خلاف در حد پهنه صورت گیرد و استحکام بنا باید تأییدیه نظام مهندسی را داشته باشد و باید بحث بر و کف هم رعایت شده باشد و گذر اصلاحی را انجام دهند. باید این موارد انجام شود، ما هم همراهی‌های لازم را انجام می‌دهیم تا هزینه‌هایی که افراد کرده‌اند، از دست نرود ولی کسانی که اقدامات قانونی را انجام ندهند ما حتما ملک‌شان را تخریب می‌کنیم.

ایا کسی شروع به رفع خلاف کرده است؟ شهرداری تهران در زمینه نظارت چه اقداماتی انجام داده است؟ در این باره توضیح دهید.

تعدادی از مالکان شروع به رفع خلاف کرده‌اند/ اجازه ساخت و سازهای جدید نمی دهیم/به قوت نظارت را ادامه می‌دهیم و با کسانی که رفع خلاف نکنند، برخورد می شود

کارگروهی تشکیل شده تا رفع خلاف‌ها صورت گیرد؛ ما به جد با ساخت و سازهای غیرمجاز برخورد می‌کنیم و اجازه ساخت و ساز جدید هم نمی‌دهیم. تعدادی از مالکان شروع به رفع خلاف کرده‌اند و حتما باید بناها استحکام لازم را داشته باشند تا برای سایرین خطری ایجاد نشود. ما هم به قوت نظارت را ادامه می‌دهیم و با کسانی که رفع خلاف نکنند، برخورد و ساختمان‌های ناایمن را تخریب می‌کنیم.

تعارف با کسی نداریم/نمی‌خواهیم متروپل‌هایی در آینده داشته باشیم

اخطارهای لازم هم داده شده و باید مالکان پای کار بیایند در غیر اینصورت ما ساختمان ناایمن را تخریب می‌کنیم و تعارفی هم در این زمینه با کسی نداریم و نمی‌خواهیم متروپل‌هایی در آینده داشته باشیم.

چند ساختمان غیرمجاز و ناایمن در سطح منطقه دارید؟

171 ساختمان ناایمن و غیرمجاز داریم تعدادی از آنها تخریب و الباقی هم تخریب می‌شوند/نباید ساخت و سازها در پهنه خدماتی و یا فضای سبز باشند/دود 90 درصد پلاک‌ها در پهنه مجاز ساخته شده است، اما باید اصول ایمنی در آنها رعایت شود

بر اساس آمار مرکز تحقیقات ساختمان راه و شهرسازی که مرجع رسمی در این زمینه است 171 ساختمان ناایمن و غیرمجاز داریم تعدادی از آنها تخریب و الباقی هم تخریب می‌شوند و بزودی تمام این ساختمان‌ها تخریب خواهند شد ؛ البته اگر ایمن‌سازی صورت گیرد، مالکیت مشخص شود، بنا مستحکم و تعداد طبقات بر اساس طرح تفصیلی باشد؛ مشکلی ندارند البته نباید ساخت و سازها در پهنه خدماتی و یا فضای سبز باشند. حدود 90 درصد پلاک‌ها در پهنه مجاز ساخته شده است، اما باید اصول ایمنی در آنها رعایت شود و تأکید دارم که مالکیت باید مشخص شود.

چند درصد ساخت و سازها بدون دریافت پروانه بوده است؟ بیشترین ساخت و سازهای غیرمجاز برای کدام دوره بوده؟ در این زمینه توضیح دهید.

بخشی از ساخت و سازهای غیرمجاز در زمان اغتشاشات صورت گرفت/حدود 40 سال است که در زمین 400 هکتاری موقوفه دائماً ساختمان‌ها خلاف ساخته می‌شوند/80 درصد ساخت و سازها بدون پروانه بوده است/جان شهروندان نباید به خطر بیفتد

در زمان اغتشاشات سال گذشته عده‌ای اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کردند اما در سالیان قبل هم این اتفاق رخ داده است و حدود 40 سال است که در زمین 400 هکتاری موقوفه دائماً ساختمان‌ها خلاف ساخته می‌شوند و 80 درصد ساخت و سازها بدون پروانه بوده است، در گذشته ساختمان‌ها 2 تا 3 طبقه ساخته می‌شدند اما در چندین سال گذشته 7 تا 8 طبقه می‌سازند اما تأکید دارند که ما حتما ساختمان‌های غیرمجاز را تخریب می‌کنیم و اجازه ساخت نمی‌دهیم. جان شهروندان نباید به خطر بیفتد.

بر اساس عکس های هوایی مشخص است در ادوار گذشته چه اتفاق های رخ داده است/شهردار تهران هم دستور اکید مبنی بر جمع‌آوری داده است/در سایر مناطق هم ساخت و سازهای غیرمجاز وجود دارد/باید این موضوع یکبار برای همیشه حل شود تا دیگر هزینه برای این موضوع ندهیم

عکس‌های هوایی گرفته شده است و مشخص است که ادوار گذشته چه اتفاقی افتاده است ما قطعا اجازه نمی‌دهیم که آنها فرصت خلاف داشته باشند و تا آخرین ساختمان غیرمجاز را تخریب می‌کنیم. برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته و شهردار تهران هم دستور اکید مبنی بر جمع‌آوری داده است. این مسأله فقط در منطقه ما نیست در سایر مناطق هم وجود دارد اما باید این موضوع یکبار برای همیشه حل شود تا دیگر هزینه برای این موضوع ندهیم و شاهد اتفاقات ناگوار نباشیم. ان‌شاءالله با عزمی که صورت گرفته این مشکل برای همیشه رفع می‌شود و شر این افراد از سر مردم کم خواهد شد.

تعدادی از شهرداران کلان شهرها در نامه ای به سران قوا خواستار جرم انگاری در زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز شدند. این موضوع چقدر تاثیر گذار خواهد بود. در این زمینه توضیح دهید.

در همه جای دنیا ساخت وساز غیرقانونی جرم محسوب می شود/ دیگر فرصت به سوداگران نمی‌دهیم و با زمین‌خواران برخورد جدی می‌شود/یک ساختمان ناایمن می‌تواند جان 100 نفر را به خطر بیندازد

پیش‌بینی‌هایی در خصوص جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته است و شهرداری‌های تعدادی از کلانشهرها در نامه‌ای به سران قوا خواستار جرم‌انگاری در زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز شده‌اند؛ قطعا این موضوع برطرف می‌شود در همه جای دنیا ساخت وساز غیرقانونی جرم محسوب می شود. نمونه ای داشتیم که یک هیأت ژاپنی که برای بازدید آمده بودند در خصوص تخلفات ساختمانی صحبت می‌کردند و تأکید داشتند که در آنجا با این موضوعات برخورد می‌شود ما دیگر فرصت به سوداگران نمی‌دهیم و با زمین‌خواران برخورد جدی می‌شود.باید ساخت و سازهای غیرقانونی جرم محسوب شود. یک ساختمان ناایمن می‌تواند جان 100 نفر را به خطر بیندازد ؛ ما تقاضا داریم به موضوع جرم‌انگاری توجه شود.

همه مکلف به تبعیت از قانون هستیم/ اینکه بگویند ما قانون را نمی‌دانستیم حرف بی‌ربطی است/ساختمان های ناایمن بمب های ساعتی هستند که هر لحظه امکان انفجار دارد/ مردم اختمان‌هایی که مالک‌شان مشخص نیست، پروانه ندارند را خریداری نکنند/قبل از خرید خانه از اسناد مطمئن شوید/کلاهبرداری زیادی در این خانه ها صورت می گیرد

سازندگان ساخت و سازهای غیرمجاز از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا قانون‌گریزی کنند؛ البته ما طبق قانون با آنها برخورد می‌کنیم و همه مکلف به تبعیت از قانون هستیم. اینکه بگویند ما قانون را نمی‌دانستیم حرف بی‌ربطی است نباید نظم عمومی برهم خورد. ما با سازندگان غیرمجاز برخورد می‌کنیم و کسانی که پروانه نگرفته و ساختمان ناایمن بسازند را تخریب می‌کنیم. واحدها باید پایدار باشند تعداد زیادی ساختمان ناایمن وجود دارد و این‌ها بمب‌های ساعتی هستند و هر لحظه احتمال انفجار وجود دارد باید قانون اجرا و با متخلفان برخورد شود و خواهش ما از مردم این است که ساختمان‌هایی که مالک‌شان مشخص نیست، پروانه ندارند را خریداری نکنند اول از اسناد خانه مطمئن و بعد اقدام به خرید کنند.کلاهبرداری‌های زیادی در این زمینه رخ می‌دهد و شهروندان باید در این زمینه مراقب باشند و از معاملات غیررسمی جداً خودداری کنند. باید معامله کاملا روشن باشد.

چرا به این ساختمان ها که به صورت غیرقانونی ساخته شده انشعابات آب، برق، گاز و ... داده می شود؟

نباید به ساخت و سازهای غیرمجاز انشعابات داده شود/ اگر مردم بدانند که انشعاباتی در این سازه‌ها وجود ندارد قطعا خریداری نمی‌کنند

سازمان‌های خدمات‌رسان هم نباید به ساختمان‌های غیرقانونی انشعابات آب، برق و گاز دهند ما نباید ساختمان‌هایی مثل متروپل و پلاسکو (ساختمان قدیم پلاسکو) داشته باشیم. وقتی به این‌ها انشعابات داده می‌شود آنها هم اقدام به ساخت و سازهای غیرقانونی می‌کنند؛ اگر مردم بدانند که انشعاباتی در این سازه‌ها وجود ندارد قطعا خریداری نمی‌کنند. تأکید می‌کنم که جان شهروندان برای ما مهم است و نباید جان افراد به خطر بیفتد.

پایان پیام/