ایسنا

دفاع مقدس پرافتخارترین دوره تاریخ معاصر ایران است 

دفاع مقدس پرافتخارترین دوره تاریخ معاصر ایران است 

ایسنا/اصفهان رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه ۲۴ هزار شهید استان اصفهان و ده‌ها هزار شهید میهن اسلامی برای دفاع از خاک این میهن جان خود را فدا کردند، گفت: تاریخ باید پاسخ دهد که چرا میهن‌پرستان واقعی را به دنیا و به نسل‌ها معرفی نکرده است.

سردار غلامرضا سلیمانی در آیین افتتاحیه کنگره ملی سرداران و ۲۴ هزار شهید استان اصفهان که پنجشنبه (۶ مهرماه) در گلستان شهدای اصفهان برگزار شد، با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس با هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم(ص)، اظهار کرد: لبیک دعوت شهدای عزیز توسط شما دارای یک پیام عمیق و پرمعنا است؛ شما آمده‌اید تا در بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی پس از دوران دفاع مقدس در استان اصفهان مشارکت کنید و ان‌شاءالله مُبلغ و جهادگر تبیینی برای این رویداد بزرگ فرهنگی باشید.

او ادامه داد: این رویداد بزرگ فرهنگی برای استان اصفهان از ابعاد متعدد و جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است. اصفهان در دوره انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و در واقع در ۱۰ سال اول استقرار نظام، به‌عنوان نگین انگشتری مقاومت ملت ایران شناخته شده است. از دوران دفاع مقدس، کارنامه مشعشع و نورانی استان اصفهان مایه مباهات و افتخار است؛ البته حدود ۳ دهه گذشته، کنگره ملی شهدای استان اصفهان در یک مرحله برگزار شد، ولی از آن زمان، بیش از ۳ دهه فاصله گرفته‌ایم و امروزه، تجربیات عمیق و گران‌سنگی و همین‌طور ظرفیت‌های فراوانی در اختیار ما است؛ به ویژه نسل جوان که باید این رویداد بزرگ فرهنگی با مشارکت آن‌ها و با تکیه بر تجربیات پیشکسوتان، رزمندگان و بازماندگان دوره دفاع مقدس، برنامه‌ریزی و آغاز شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور افزود: این اجلاس دعوتی برای همه هنرمندان، جوانان، دلسوزان و اندیشمندان است. برای سازندگان فیلم‌های سینمایی، تهیه‌کنندگان، فیلم‌نامه‌نویسان، کارگردانان و بازیگران تئاتر، نویسندگان رمان و کتاب‌های داستانی، نگارگران و نقاشان، موسیقی‌دانان و اهالی هنرهای دستی و تجسمی، سازندگان مستندهای تلویزیونی، فعالان فضای مجازی، اصحاب رسانه و مطبوعات و همۀ کنشگران اجتماعی باید شرایط و بستر به گونه‌ای فراهم شود که ان‌شاءالله در این رویداد بزرگ فرهنگی مشارکت کنند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

دفاع مقدس پرافتخارترین دوره تاریخ معاصر ایران است

سلیمانی تصریح کرد: بدون تردید دوره دفاع مقدس مشعشع‌ترین، نورانی‌ترین و پرافتخارترین دوره تاریخ معاصر کشور ما محسوب می‌شود. از ابعاد مختلف و از آن جهت که ملت بزرگ ایران در بزرگ‌ترین انقلاب دوران معاصر مشارکت داشته‌اند، انقلابی که به اندازۀ وسعت و عمق و تأثیر، از انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب اکتبر روسیه، بزرگ‌تر و غیرقابل مقایسه است. ملت ایران در چنین انقلاب باشکوه و افتخارآفرینی توانستند باعث سرآغاز یک تحول بزرگ تاریخی در دوران معاصر شوند و در دل این تحول بزرگ، نظام جدیدی مبتنی بر مردم‌سالاری اسلامی در یک سرزمینِ حساس بنیان شود. ملتی که سابقه تمدنی داشت؛ کشوری که به خصوص در دوران اسلامی، قرون ۳ و ۴ و ۵ هجری قمری پرچمدار تمدن اسلامی بود. ملت بزرگ ایران در چنین سرزمینی باعث پیروزی این انقلاب شد و در دل این تحول بزرگ، نظام جمهوری اسلامی را بنا کرد، به او رأی داد و برای آن جان‌فشانی کرد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: نظام سلطه بر اساس محاسبات مادی و فارغ از آنچه بتواند تفضلات الهی را محاسبه کند، وارد جدال، جنگ و چالش با این ملت بزرگ شد. ملت بزرگ ایران نه‌تنها برای ورود به جنگ آمادگی نداشت، بلکه در فکر و تصور جنگ نیز نبود. این ملت به دنبال پر کردن خلاءهای باقی‌مانده از دوران دفاع مقدس بود، اما نظام سلطه، سرزمین و نظام سیاسیِ تازه مستندشدۀ برآمده از انقلاب اسلامی را هدف گرفت. اگر از هرجنبه‌ای این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم، ملت ایران و فرزندان این ملت، به‌صورتی اعجاب برانگیز، فداکاری کرده‌اند. امروزه در رسانه‌ها و فضای مجازی به خصوص آن‌هایی که از سوی بیگانگان پشتیبانی می‌شوند، شاهد این هستیم که از میهن‌پرستی و دوست داشتن ایران صحبت می‌شود. آمریکایی‌ها در تلاش هستند که کسانی که بزرگ‌ترین خیانت‌ها را به ملت ایران و میهن ما کرده‌اند را میهن‌پرست جلوه دهند.

سلیمانی با اشاره به موضوع میهن‌پرستی، اظهار کرد: میهن‌پرستی تداعی حدیث شریف «حُبّ الوطن مِن الإیمان» است. همه موفقیت‎‌های ما ریشه در این فرهنگ دارد و با تمسک به این فرهنگ و دوره تاریخی است که می‌توانیم قله را فتح کنیم. در ۲۰۰ سال گذشته هرگاه جنگی به ملت ما تحمیل شد یا تجاوزی علیه کشور ما شکل گرفت، بخش‌های مهمی از کشور ما جدا شدند. در دوران قاجار، داستان غم‌انگیز چندین قرارداد را داریم.

تاریخ پاسخ دهد که چرا میهن‌پرستان واقعی را به دنیا و به نسل‌ها معرفی نکرده است

او افزود: تاریخ باید پاسخ دهد که چرا میهن‌پرستان واقعی را به دنیا و به نسل‌ها معرفی نکرده است. ۲۴ هزار شهید استان اصفهان و ده‌ها هزار شهید میهن اسلامی از خاک میهن اسلامی دفاع کردند و جان خود را نیز فدا کردند. عده‌ای نیز در رسانه‌ها صحبت از میهن‌پرستی می‌کنند در صورتی که آن‌ها حتی از خدمت سربازی نیز فرار کرده‌اند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تأکید کرد: میهن‌پرستی یعنی خانواده‌هایی که فرزندان خود را تقدیم کردند، به این موضوع افتخار می‌کنند. البته امروز برکت مقاومتی را خلق کردند و مکتب دفاعی و مقاومتی را شکل دادند که جهان اسلام با تمسک به آن در مقابل نظام سلطه، پیروزی‌های بزرگی را کسب کنند. همان‌طورکه رهبر معظم انقلاب فرمودند «همان‌ جایی که مشکل داریم دقیقاً همان جایی است که از این فرهنگ فاصله گرفتیم». دشمن تلاش کرد تا بین ما و این فرهنگ فاصله ایجاد کند.

سلیمانی در پایان گفت: ما باید کنگره‌ای برای دوره دفاع مقدس و معرفی فرهنگ ایثار و شهادت و شهدا آغاز کنیم و اصفهان با این سلیقه هنری و فرهنگی هوشمندانه، این موارد را برنامه‌ریزی کند تا انشاءالله در کشور آغازگر یک تحول جدید باشد. حمایت از هنرمندان، سازندگان فیلم‌های سینمایی و تولیدکنندگان مستندهای تلویزیونی، حمایت از نویسندگان و داستان‌سرایان و رمان‌نویسان صورت بگیرد و همه اصحاب هنر، فرهنگی، ورزشی و قرآنی باید به میدان بیایند. ما نیز در سپاه و بسیج در کنار مسئولین استان و در خدمت آن‌ها به‌ویژه جوانان خواهیم بود تا ان‌شاءالله این کار بزرگ را آغاز کنیم و این رویداد بزرگ، الگویی برای کل کشور باشد.

انتهای پیام