فرارو

از سلطه دیوید تیلور بر حسن یزدانی تا مادران قهرمان

از سلطه دیوید تیلور بر حسن یزدانی تا مادران قهرمان

دیوید تیلور و سوساکی یوی خاطره‌انگیزترین لحظات مسابقات جهانی کشتی ۲۰۲۳ را رقم زدند.

به گزارش سایت المپیک، در مسابقات جهانی کشتی ۲۰۲۳ در بلگراد صربستان، اتفاقات جالب و به یاد ماندنی زیادی وجود داشت. در حالی که کمتر از یک سال به بازی‌های المپیک پاریس ۲۰۲۴ باقی مانده است، نگاهی داریم به هشت نکته کلیدی از این رویداد ۹ روزه در پایتخت صربستان.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

۱. دیوید تیلور یک مدال طلا تا تکمیل چهارگانه

دیوید تیلور به عنوان قهرمان المپیک و جهان در کشتی آزاد در وزن ۸۶ کیلوگرم توانست به عنوان قهرمانی برسد. «مرد جادویی» ایالات متحده توانست با قدرت به عنوان نخست برسد.

او در یک فینال هیجان‌انگیز دیگر مقابل قدیمی‌ترین رقیب خود حسن یزدانی با نتیجه ۹ بر ۳ پیروز شد و اکنون رکورد پیروزی ۵ بر یک در برابر قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو از ایران را به خود اختصاص داده است.

شاید استعداد واقعی تیلور توانایی او برای ادامه پیشرفت و تکاملش باشد و او مطمئناً برای کسب مدال طلا به پاریس ۲۰۲۴ خواهد رفت.

تیلور در صحبت‌هایی گفت: با گذشت زمان، حساب شده‌تر شدیم و او از من بهتر شد، بنابراین مجبور شدم تغییراتی انجام دهم و یادم می‌آید بعد از اسلو [مسابقات جهانی ۲۰۲۱ که یزدانی در فینال تیلور را شکست داد]فکر کردم که او از من پیشی گرفته است. اکنون، یک سال مانده به المپیک، من روی دفاع از عنوانم در المپیک تمرکز کرده‌ام و من برای این رقابت‌ها بسیار آماده بودم. اکنون باید دوباره تغییراتی ایجاد کنم، چون رقابت سختی در المپیک خواهم داشت.

دیوید تیلور با ۳ طلای جهانی و یک طلای المپیک حالا در رویای دومین طلای خود در المپیک پاریس است.

۲. سوساکی یوی: بهترین در تاریخ کشتی آزاد؟

سوزاکی یوی عنوان ۵۰ کیلوگرم کشتی آزاد زنان خود را حفظ کرد تا به رکورد عالی خود در رقابت‌های بین المللی ادامه دهد. یوی که ۵ طلای جهان و المپیک دارد، از سال ۲۰۱۴ در رده نوجوانان تاکنون در هیچ مسابقه‌ای شکست نخورده است. علیرغم این موفقیت خیره کننده، قهرمان المپیک ژاپن خیلی در بلگراد احساساتی شد.

۳. امیر زارع از استفان کری الهام گرفته است

زمانی که امیر حسین زارع دومین عنوان قهرمانی وزن ۱۲۵ کیلوگرم آزاد جهان را به دست آورد، هواداران ایرانی زیادی در سالن او را تشوق کردند. برتری ۱۱-۰ زارع برابر گنو پتریاشویلی، قهرمان سه دوره جهان، نشان دهنده قدرت زارع در مسابقات بود. او که هنوز ۲۲ سال سن دارد، می‌تواند در آینده قدرت اول سنگین وزن جهان باشد.

زارع در مصاحبه بعد از فینال خود فاش کرد از خیلی‌ها از جمله استفان کری بسکتبالیست آمریکایی الهام گرفته است.

۴. مادران نمایش الهام بخش داشتند

چندین ورزشکار در مسابقات امسال حضور داشتند که اخیراً مادر شده‌اند، از جمله آدلین گری از ایالات متحده. علیرغم اینکه او در سال ۲۰۲۲ دوقلو به دنیا آورد، قهرمان ۶ بار جهان و دارنده مدال نقره المپیک نمایشی عالی در بلگراد داشت و برنز وزن ۷۶ کیلوگرم را به دست آورد.

آناستازیا گریگورجوا قهرمان سه دوره اروپا و مادر دو فرزند نیز در بازگشت به تشک کشتی خوب ظاهر شد. این ورزشکار اهل لتونی سه ماه و نیم پیش زایمان کرد و حالا نشان داد به دنبال حضور در بازی‌های المپیک است.

۵. استوان میچیچ کشتی آزاد صربستان را روی نقشه قرار داد

استوان میچیچ مدال طلای وزن ۵۷ کیلوگرم را به دست آورد که اولین عنوان قهرمانی صربستان در کشتی آزاد مردان جهان بود. میچیچ در مسیر پیروزی بر قهرمانان المپیک و جهان غلبه کرد و اکنون امیدوار است که الهام بخش نسل جدیدی از کشتی گیران در سرزمین مادری خود باشد.

میچیچ که در ایالات متحده بزرگ شده است، پس از آن به Olympics.com گفت: صربستان بخشی از خون من است و من از کسب این مدال طلا بسیار خوشحالم.

۶. آینده برای تیم ایالات متحده آمریکا روشن است

علاوه بر قهرمانان باتجربه المپیک مانند دیوید تیلور، کایل اسنایدر و هلن مارولیس، ایالات متحده آمریکا استعداد‌های جوان زیادی دارد.

اولین نفر ویتو آراجائو بود که در دسته ۶۱ کیلوگرم کشتی آزاد مدال طلا گرفت. پسر ۲۴ ساله حالا به دنبال حضور در وزن المپیکی برای پاریس است. در ادامه، زین رترفورد مدال طلا گرفت و توانست امیر محمد یزدانی را در فینال شکست دهد.

در کشتی زنان آمیت الور از مدال طلای وزن ۷۲ کیلوگرم خود دفاع کرد. این کشتی گیر اهل کالیفرنیا هنوز فقط ۱۹ سال سن دارد و به نظر می‌رسد که در آینده یک ستون اصلی در تیم کشتی زنان آمریکا باشد.

ایالات متحده آمریکا ۱۴ مدال و ۷ سهمیه پاریس ۲۰۲۴ از جهانی بلگراد به دست آورد.

۷. ابراهیم قانم میزبان المپیک را هیجان زده کردند

قهرمانی ابراهیم قانم در دسته ۷۲ کیلوگرم کشتی فرنگی، اولین قهرمان فرانسه در کشتی فرنگی از سال ۲۰۱۴ بود. این ورزشکار مصری الاصل تنها یک امتیاز از کل مسابقات به حریفان داد تا قهرمانی را به دست آورد.

از آنجایی که دسته ۷۲ کیلوگرم المپیکی نیست، قانم باید یا به وزن ۷۷ کیلوگرم برود یا به ۶۷ کیلوگرم تا بتواند در المپیک در پاریس شرکت کند.