خبرآنلاین

ارتش ایران به قطب جنوب می رود /افشای تلاش سرویس های جاسوسی علیه ناوگروه ۸۶ ارتش ایران /قدرت پهپادی پدافند هوایی ایران چقدر است؟

ارتش ایران به قطب جنوب می رود /افشای تلاش سرویس های جاسوسی علیه ناوگروه ۸۶ ارتش ایران /قدرت پهپادی پدافند هوایی ایران چقدر است؟

مهر نوشت: فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به برنامه آینده نیروی دریایی ارتش که حضور در قطب جنوب است، تصریح کرد: برنامه ما در آینده این است که پرچم پر افتخار ایران را در قطب جنوب نیز بالا ببریم و یک کار مشرک نظامی و علمی در آن منطقه اجرا کنیم.

امیر دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه «صبح بخیر ایران» ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیانات حکیمانه خود، نیروی دریایی ارتش را یک نیروی راهبردی خطاب کردند، گفت: این نشان دهنده ظرفیتی است که می‌تواند در این نیرو وجود داشته باشد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی ادامه داد: ما در سال ۱۴۰۱ تلاش کردیم که گامی در راستای منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) برداریم که در شأن مردم ایران باشد و بتوانیم در دریا حضور قدرتمندی داشته باشیم؛ البته در این مسیر ما با مشکلاتی مواجه بودیم که مهم‌ترین آن این بود که تاکنون تجربه چنین حرکتی را از لحاظ داخلی در کشور نداشتیم.

امیر دریادار ایرانی با اشاره به این موضوع که کشورهای خارجی همواره در تلاش بودند که مانع حضور ایران در دریا شوند گفت: ما در نیروی دریایی ارتش این مانع و ترس را از میان برداشتیم و در اوج توطئه کشورهای بیگانه این افتخار بزرگ، یعنی حضور ناوگروه ۸۶ در آب‌های بین‌المللی را رقم زدیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه تلاش‌های بسیاری توسط کشورهای بیگانه انجام شد تا مأموریت این ناوگروه با شکست مواجه شود، تصریح کرد: ما با تجهیزات تمام ایرانی و با تلاش‌های شبانه‌روزی هم‌رزمانم در نیروی دریایی ارتش، توانستیم تمامی توطئه‌های دشمنان را خنثی کنیم و پرچم مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران را در همه جا به اهتزاز دربیاوریم.

وی به حضور ناوگروه ۸۶ در حیاط خلوت کشورهایی که با ایران دشمنی دارند اشاره کرد و گفت: برخی کشورها سعی می‌کنند با تعریف یک هژمونی و هندسه قدرت برای خود، قدرت و حضور در آب‌های بین‌المللی را فقط مخصوص خود بدانند؛ اما ناوگروه ۸۶ با انجام موفقیت‌آمیز مأموریت خود، هژمونی قدرت‌های جهانی را شکست.

امیر دریادار ایرانی با تاکید بر این موضوع که دشمنانی که نمی‌خواستند این مأموریت با موفقیت انجام شود با استفاده از سرویس‌های جاسوسی خود تمام تلاششان را کردند که مانع پیشبرد این مأموریت شوند، گفت: برای انجام این مأموریت ما مسیر غیرمتعارفی را انتخاب کردیم که هرگز به فکر دشمنان ما نیز نمی‌رسید که برای انجام این مأموریت از این مسیر استفاده کنیم و عبور از این مسیر سخت تنها با تحقیقات علمی جوانان نخبه ما و تجهیزات تمام ایرانی میسر شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به برنامه آینده نیروی دریایی ارتش که حضور در قطب جنوب است، تصریح کرد: برنامه ما در آینده این است که پرچم پر افتخار ایران را در قطب جنوب نیز بالا ببریم و یک کار مشرک نظامی و علمی در آن منطقه اجرا کنیم.

امیر دریادار ایرانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) درباره لزوم تبیین مأموریت ناوگروه ۸۶ برای مردم عزیز ایران گفت: ما با حضور در سلسله جلسات مختلف سعی می‌کنیم تا دستاوردهای این مأموریت مهم را برای مردم به‌خصوص جوانان‌مان تبیین کنیم، در کنار این جلسات، با تهیه کتاب‌ها، سریال‌های داستانی و مستندی که با همکاری سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده‌اند، قرار است که این تولیدات در آینده منتشر شوند.

ارتش ایران به قطب جنوب می رود /افشای تلاش سرویس های جاسوسی علیه ناوگروه ۸۶ ارتش ایران /قدرت پهپادی پدافند هوایی ایران چقدر است؟

امیر سرتیپ الهامی اعلام کرد؛دفع ۲۸۸۰ حمله به جزیره خارک توسط پدافند هوایی در دوران جنگ

هچنین جانشین پدافند هوایی ارتش گفت: پدافند هوایی ارتش به تعداد روزهای جنگ از آغاز تا انتها حمله به جزیره خارک را دفع کرد، یعنی به معنای واقعی ۲ هزارو هشتصد و هشتاد و هشت روز دفاع جانانه صورت گرفت.

جانشین پدافند هوایی ارتش ادامه داد: در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مأموریت پدافند هوایی به حراست و صیانت از مرزهای هوایی و تمرکز بر پایگاه‌های هوایی، سطوح پروازی، انبارهای مهمات و مخازن سوخت در پاگاه‌های هوایی ارتش محدود شده بود و بعد از پیروزی انقلاب و به ویژه بعد از آغاز جنگ تحمیلی و با توجه به نیاز کشور در دفاع از زیر ساخت‌های حیاتی کشور، پدافند هوایی از پایگاه‌های هوایی خارج شد و در بیش از ۴۰۰ نقطه در کشور در ابتدای شروع جنگ تحمیلی مستقر شد.

امیر سرتیپ الهامی با اشاره به فرمان تاریخی فرمانده معظم کل قوا مبنی بر تشکیل نیروی پدافند هوایی به صورت مستقل در سال ۱۳۸۷ اظهار داشت: بعد از فرمان تاریخی فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) در سال ۱۳۸۷ تا امروز پدافند هوایی متناسب با نیازهای کشور به منظور صیانت از مرزها و تأمین امنیت آسمان توسعه و گسترش پیدا کرده است و با یک ساختار مستقل تحت عنوان نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام وظیفه می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت‌های پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: حراست از مرزهای هوایی و صیانت از آسمان کشور، تأمین امنیت و چتر پدافندی برای نیروهای عمل کننده سطحی به ویژه نیروهای زمینی و حراست و صیانت از زیرساخت‌های حیاتی، پالایشگاه‌ها، سدها و مراکز تصمیم‌گیری و حساس حیاتی و راهبردی کشور از شمالی‌ترین نقطه کشور (نیروگاه نکا) تا جنوبی‌ترین نقطه کشور در جزایر همیشه ایرانی خلیج فارس سه وظیفه اصلی پدافند هوایی ارتش در دوران دفاع مقدس بود.

جانشین پدافند هوایی ارتش گفت: در دوران دفاع مقدس در مجموع بیش از ۶۵۰ فروند انواع هواپیماهای جنگنده، هلیکوپتر باربری و شناسایی از دشمن بعثی توسط پدافند هوایی ساقط شد و دشمن بعثی را مجبور کردیم که سه مرتبه نیروی هوایی خود را بازسازی کند.

امیر سرتیپ الهامی تاکید کرد: یکی از افتخارات پدافند هوایی ارتش این است که به تعداد روزهای جنگ از آغاز تا انتها، دو هزار و هشتصد و هشتاد و هشت حمله به جزیره خارک را دفع کرد یعنی به معنای واقعی دو هزار و هشتصد و هشتاد و هشت روز دفاع جانانه و بدون‌توقف در جزیره خارک توسط پدافند هوایی ارتش صورت گرفت.

وی ادامه داد: بیش از دو میلیون و پانصد هزار پرواز ورودی و خروجی در سال‌های دفاع مقدس توسط پدافند هوایی کنترل، هدایت، رصد و مراقبت شد و به جز چند روز محدود در فرودگاه آبادان حتی یک لحظه هیچ فرودگاهی در دفاع مقدس بسته و تعطیل نشد.

جانشین پدافند هوایی ارتش اظهار داشت: در عملیات‌های ارزشمندی که در سال‌های دفاع مقدس انجام شد تأمین چتر پدافندی برای نیروهای عمل کننده سطحی بسیار مهم بود در عملیات بیت‌المقدس حدود ۶۵ تا ۶۷ فروند انواع هواپیما و بالگرد دشمن بعثی را ساقط کردیم در عملیات فتح المبین و در عملیات والفجر ۸ بیش از ۷۰ فروند از انواع هواپیماها دشمن ساقط شد و فرمانده معظم کل قوا در حقیقت عملیات والفجر ۸ را با نام «دفاع معجزه آسا» یاد فرمودند.

امیر سرتیپ الهامی با اشاره به پیشرفت‌های نیروی پدافند هوایی ارتش اظهار داشت: حوزه‌های کشف، شناسایی، رهگیری و درگیری چهار حوزه اصلی پدافند هوایی محسوب می‌شود که در این چهار حوزه مطلقاً وابسته به هیچ کشوری نیستیم و با اتکا به توان داخلی خودمان پیشرفته‌ترین تجهیزات را منطبق بر لبه تکنولوژی دنیا تولید و استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه کشف دارای جدیدترین و به‌روزترین رادارها در شبکه اکتیو و شبکه پسیو در بازه‌های فرکانسی مختلف هستیم؛ در حوزه فرماندهی کنترل که بحث شناسایی و طبقه‌بندی را انجام می‌دهد ما امروز صاحب یک شبکه پویا، به‌روز، کامل و کارآمد تحت عنوان سامانه «پیامبر اعظم» هستیم که محصول دانش ایرانی متخصصان پدافند هوایی و وزارت دفاع به صورت مشترک است.

جانشین پدافند هوایی ارتش با اشاره به قدرت پهپادی نیروی پدافند هوایی ارتش اظهار داشت: ارتش جمهوری اسلامی ایران و پدافند هوایی ارتش با سابقه‌ترین یگان در به‌کارگیری پهپادها است که بر اساس مستندات اولین پهپادهای جت را در ایران از سال ۱۳۴۸ استفاده می‌کردیم و امروز با گسترش زیرساخت‌ها بلند پروازترین پهپاد کشور با ارتفاع ۴۷ هزار پا در اختیار پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

۲۷۲۲۰