ایلنا

تعامل مهارت خانه طلاب و ستاد همکاری حوزه و آموزش و پرورش توسعه می‌یابد

تعامل مهارت خانه طلاب و ستاد همکاری حوزه و آموزش و پرورش توسعه می‌یابد

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش، حجت الاسلام محمد حسن زنگویی، مدیر مهارت خانه طلاب حوزه‌های علمیه در سخنانی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته این مرکز اظهارکرد: امروزه طلاب و دانش‌آموختگان حوزه‌های علمیه نیاز به افزایش توانمندی و مهارت در عرصه‌های مختلف کارویژه‌های روحانیت دارند. این ضرورت در بیانات مقام معظم رهبری به وضوح دیده می‌شود و مراجع معظم تقلید، شورای عالی و مدیریت حوزه‌های علمیه نسبت به آن اذعان دارند.

وی افزود: در این راستا مهارت‌خانه طلاب از ابتدای سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی شد. رسالت اصلی این سامانه تعامل با مراکز همسو، معاونت‌های ستادی و مدیریت‌های استانی حوزه‌های علمیه در برگزاری دوره‌های مهارتی و کاربردی به صورت آموزش غیرحضوری است. این دوره‌ها با موضوعات متنوع بر اساس درختواره مهارتی کارویژه‌های روحانیت برای طلاب و دانش‌آموختگان حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود که نمونه مشترک آن برگزاری دوره‌های مهارتی سه‌گانه ویژه طلاب طرح امین است که قریب به ۵۰هزار طلبه در حال گذراندن دوره‌های مقدماتی ورود به این طرح می‌باشند.

حجت الاسلام زنگویی به اهداف راه اندازی مهارت خانه طلاب اشاره کرد و ادامه داد: افزایش توانمندی طلاب و دانش آموختگان حوزه‌های علمیه در عرصه‌های مهارتی جهت خدمت‌رسانی به جامعه، نظام و حوزه، افزایش توانمندی طلاب و دانش آموختگان حوزه‌های علمیه در عرصه‌های مهارتی جهت خدمت‌رسانی به جامعه، نظام و حوزه، استفاده از دانش مهارتی اساتید مجرب و نمونه، استمرار تحصیل و ارتقای سطح دانشی و مهارتی طلاب و دانش‌آموختگان شاغل در مناطق محروم و مرزی، تربیت مربیان مهارتی، گسترش عدالت آموزشی، ترویج آموزش مجازی در حوزه‌های مهارتی و کاربردی از جمله اهداف راه اندازی این مهارت خانه است.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی به تبیین ویژگی‌های مهارت‌خانه طلاب پرداخت و اظهارکرد: دسترسی آسان، بهره‌گیری از دانش و مهارت طیف وسیعی از اساتید برجسته، تنوع دوره‌های مهارتی، تمرکز بر مهارت‌افزایی، کیفیت بالای محتوای آموزشی، ارزیابی شرکت‌کنندگان، برگزاری آزمون‌های آنلاین از جمله این ویژگی‌ها است.

مدیر مهارت خانه طلاب حوزه‌های علمیه در ادامه به امکانات این مجموعه اشاره کرد و گفت: محتوای آموزشی در قالب‌های مختلف (فیلم، درسنامه، و…)، آزمون از مطالب تدریس‌شده، امکان دسترسی از طریق سامانه نجاح، اعطای گواهی شرکت در دوره، امکان ثبت نظرات در مورد دوره، پشتیبانی فنی، دسترسی رایگان به دوره‌ها و کتابخانه مهارتی از امکانات این مجموعه است.

در ادامه حجت الاسلام حمید نیکزاد، مشاور وزیر و دبیر ستاد همکاری‌ها نکاتی را در راستای پویایی و اثرگذاری بیشتر مهارت خانه ارائه کرد.

وی به دوره‌های آموزشی و مهارتی طلاب طرح امین اشاره کرد و گفت: برگزاری دوره‌های مهارتی ویژه طلاب و فضلای حوزه از اولویت‌های مجموعه‌های حوزوی باید باشد و در این راستا ارتقای سطح مهارتی و کاربردی طلاب طرح امین از اهمیت بسزایی برخور دار است.