باشگاه خبرنگاران جوان

۹۰۰ پروژه تا پایان دوسالگی دولت سیزدهم افتتاح شد

۹۰۰ پروژه تا پایان دوسالگی دولت سیزدهم افتتاح شد

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تا پایان دوسالگی دولت سیزدهم۹۰۰ پروژه و همزمان با هفته دولت ۱۷۷ پروژه گردشگری افتتاح شد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم افتتاح پروژه‌های گردشگری کشور درباره طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی گفت: پیرو بازدید رئیس جمهور در روز جهانی گردشگری سال گذشته طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی ارائه شد. این طرح شامل لغو روادید برخی از کشورها است که برای بعضی از کشور‌ها اجرا شد.

شالبافیان ادامه داد: طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی با خودرو شخصی که در بعضی از کشور‌ها اجرایی شده است. طرح سوم هم تسهیل تردد گردشگران خارجی از طریق حمل‌ونقل هوایی بود.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گزارشی به پروژه‌های گردشگری کشور اشاره کرد و بیان کرد: تا پایان دوسالگی دولت سیزدهم ۹۰۰ پروژه افتتاح شد، همچنین همزمان با هفته دولت هم ۱۷۷ پروژه گردشگری افتتاح شد.

وی با بیان اینکه پروژه‌هایی که امروز آغاز به کار می‌کنند ۲۷۹۴ نفر را به طور مستقیم مشغول به کار کرده است، بیان کرد: این پروژ‌ه‌ها شامل ۲۸ هتل و هتل آپارتمان، ۶۹ اقامتگاه سنتی و ۵۷ تا تاسیسات گردشگری است. در مجموع ۳۹۶ هزار متر مربع به فضا‌های گردشگری کشور اضافه شد. بیش از ۲۵۰۰ پروژه در حال احداث بودند.

شالبافیان، ۱۰ استان‌هایی که بیشترین اعتبارات را به حوزه تملک دارای سرمایه اختصاص دادند اعلام کرد و گفت: استان‌های اردبیل، ایلام، آذربایجان شرقی، هرمزگان، تهران، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، لرستان و آذربایجان غربی در حوزه اعتبارات به صنعت گردشگری توجه بیشتری کردند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه درصد تسهیلاتی که به صتعت گردشگری اختصاص می‌یافت، از دو درصد به ۱۰ درصد افزایش یافت، گفت: حوزه گردشگری در سال ۱۴۰۱ اعتبارات خوبی دریافت کرد.

وی درباره سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت گردشگری توضیح داد: از ابتدای دولت مجموع سرمایه‌گذاری‌های خارجی ۲۹۱ میلیون دلار است، که در ۱۲ استان کشور محقق شده است.

محمدحسین صوفی، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی با اشاره به تاریخچه تاسیس این کانون گفت: حدود ۹۰ سال است که کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی با هدف فراهم آوردن موجبات آسایش و تسهیل مسافرت گردشگران ایرانی در خارج از کشور و جهانگردان خارج در ایران تاسیس شد.

صوفی ادامه داد: مقام معظم رهبری در بند ۲۲ سیاست‌های کمیته برنامه هفتم توسعه اقتصادی و اجتماعی بر تقویت رویکرد اقتصاد محور در سیاست خارجی و روابط منطقه‌ای و جهانی و تقویت پیمان‌های اقتصادی با اولویت همسایگان تاکید دارد.