برنا

بیماری هپاتیتc در آستانه ریشه کنی است

بیماری هپاتیتc در آستانه ریشه کنی است

بیماری هپاتیتc در آستانه ریشه کنی است

رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران گفت: ده‌ها هزار بیمار در طول ۱۲ سال اخیر به صورت رایگان درمان شدند بطوریکه می‌توان گفت هم اکنون به ریشه کنی هپاتیت سی در این سه گروه هموفیلی‌ها، تالاسمی‌ها و دیالیزی‌ها نزدیک شدیم.

به گزارش خبرگزاری برنا، موید علویان رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران درمورد ریشه کن شدن بیماری هپاتیتC اظهار کرد: در گذشته حدود ۵۰درصد بیماران هموفیلی کشور هپاتیتC داشتند و حدود ۳۰ درصد تالاسمی‌ها و ۲۰ درصد دیالیزی‌ها نیز به این بیماری مبتلا بودند اما الان شیوع این بیماری در کشور در این گروه‌ها به کمتر از دو درصد رسیده است.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی افزود: ده‌ها هزار بیمار در طول ۱۲ سال اخیر به صورت رایگان درمان شدند بطوریکه می‌توان گفت هم اکنون به ریشه کنی هپاتیت سی در این سه گروه هموفیلی‌ها، تالاسمی‌ها و دیالیزی‌ها نزدیک شدیم.

رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران متذکر شد: علاوه بر این سه گروه، افرادی که رفتارهای پرخطر دارند، کسانی که سابقه اعتیاد داشتند و همچنین کسانی که سابقه تزریق خون قبل از سال ۱۳۷۵ را داشتند نیز در معرض ابتلا به بیماری هپاتیت سی قرار دارند.

علویان با بیان اینکه بیماری هپاتیتC در اکثر موارد بی علامت است و با آزمایش مشخص می‌شود گفت: افراد هموفیلی، دیالیزی و تالاسمی کشور که تا به حال درمان هپاتیتC را دریافت نکردند باید به مراکز انجمن خود مراجعه کنند و اظهار کنند که درمان نگرفتند تا درمان رایگان برای آن‌ها انجام شود و ما به زودی می‌توانیم ادعا کنیم که حتی یک بیمار مبتلا به هپاتیتC در این گروه‌های پرخطر نداریم.

انتهای پیام/