برنا

عمده تخریب‌های سیل آستارا در حاشیه رودخانه اتفاق افتاد

عمده تخریب‌های سیل آستارا در حاشیه رودخانه اتفاق افتاد

مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان گفت: ۶ نقطه از خیابان‌های آستارا دچار آبگرفتگی شدید شد و شهروندان را با ۱۴ قایق هلال احمر و شهرداری جابجا کردیم، این حجم از بارندگی بخشی از مغازه‌ها و خانه‌هارا نیز تخریب کرد.

به گزارش خبرگزار برنا، امیر مرادی مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان درباره وضعیت مردم سیل زده آستارا اظهار کرد: ما شاهد بارش‌های بی سابقه‌ای در آستارا بودیم بطوریکه در صد سال اخیر چنین بارشی نداشتیم.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی افزود: ما تا به الان ۳۲۳ میلی متر بارندگی را در منطقه «لوندویل» شاهد بودیم که این حجم بارندگی در نوع خودش بی سابقه بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان خاطرنشان کرد: با صدور هشدارهای نارنجی سازمان هواشناسی، جلسه ستاد پیشگیری و فرماندهی و پاسخ به بحران استان در روز قبل بارندگی برگزار و تکالیف همه دستگاه‌های مسئول نیز ابلاغ شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تیم‌های واکنش سریع کاملاً توجیه بودند که در زمان وقوع سیل باید چه اقداماتی انجام دهند گفت: شدت بارش‌ها در آستارا از آنچه که پیش بینی شده بود خیلی فراتر رفت لذا مسئولان از چهار صبح همزمان با شدت بارندگی‌ها اقدامات اولیه و مورد نیاز را آغاز کردند و اوایل صبح روز گذشته هم کل ساکنان مناطق بارندگی شدید مانند لوندویل و روستاهای اطراف را به مناطق امن انتقال دادیم.

مرادی عنوان کرد: خوشبختانه آسیبی به مردم این مناطق وارد نشد به جز چند نفر که در زمان جابجایی‌ها مصدوم و به مراکز درمانی منتقل و درمان شدند.

وی افزود: ما حدود ساعت ۴ صبح بود که متوجه شدیم بارندگی در این منطقه به قدری شدید است که تا یک متری هم قابل رویت نیست لذا راه اصلی لوندویل به آستارا را با هماهنگی جانشین انتظامی استان و فرماندهی پلیس راه مسدود کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان اتخاذ این تصمیم پیشگیرانه را بسیار به موقع و به جا دانست و گفت: اگر راه را مسدود نمی‌کردیم با تخریب پل «سیبلی»، جان بسیاری از هموطنان مسافر در این مسیر به خطر می‌افتاد و شاید هم فاجعه‌ای رخ می‌داد.

مرادی با اشاره به اینکه ۶ نقطه از خیابان‌های آستارا دچار آبگرفتگی شدید شد و شهروندان را با ۱۴ قایق هلال احمر و شهرداری جابجا کردیم افزود: این حجم از بارندگی بخشی از مغازه‌ها و خانه‌ها را نیز تخریب کرد اما این خانه‌ها و مغازه‌های آسیب دیده عمدتاً در حاشیه رودخانه‌ها قرار داشتند.

وی از توزیع توزیع ارزاق ۷۲ ساعته هلال احمر و آب معدنی به روستاییان سیل زده و انتقال تانکرهای آب شرب به روستاهایی که دچار تنش آبی بودند خبرداد.

انتهای پیام/