مهر

ایران و عراق برای مقابله با گروه‌های تروریستی توافق کردند

ایران و عراق برای مقابله با گروه‌های تروریستی توافق کردند

تفاهم‌های مهمی میان قوه قضاییه ایران و عراق در زمینه مقابله با گروهک‌های تروریستی و استرداد مجرمین صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین نشست کمیته مشترک قضائی مقابله با تروریسم با مسئولیت «کاظم غریب‌آبادی»، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و «قاضی لیث جبر حمزه»، رئیس سازمان نظارت قضائی و عضو شورای‎عالی قضائی عراق در بغداد برگزار شد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

برابر صورت‌جلسه مشترکی که به امضای ۲ طرف رسید، طرفین ضمن محکوم کردن جنایات گروهک‌های تروریستی از جمله منافقین، داعش، گروه‌های تکفیری، کومله، دمکرات، پژاک، خبات و پاک و با تاکید بر عزم جدی نظام‌های قضائی ۲ کشور بر مقابله با تروریسم در تمامی ابعاد و اشکال آن و همچنین با یادآوری تهدیدات ناشی از گروهک‌های تروریستی علیه امنیت ۲ کشور و آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های آن‌ها علیه مردم، نسبت به موارد زیر تفاهم کردند:

کشف جرایم گروهک‌های تروریستی و اعضای آنها، تعقیب متهمان، انجام تحقیقات کامل، رسیدگی قضائی و صدور احکام متناسب با جرایم ارتکابی و اجرای مجازات آنها؛

انجام اقدامات لازم جهت قرار دادن گروهک‌های تروریستی مزبور در فهرست گروه‌های تروریستی از طریق مراجع قانونی خود؛

تسریع و تسهیل فرایند اجرای معاضدت قضائی و استرداد مرتکبین هر نوع اقدام تروریستی اعم از متهمین و محکومین؛

همکاری و حمایت از یکدیگر در اقامه دعوا و طرح شکایات در محاکم خارجی و بین‌المللی علیه گروهک‌های تروریستی مورد اشاره؛

ارائه گزارشی از آخرین اقدامات قضائی انجام شده درباره پرونده اقدام تروریستی و جنایتکارانه که منجر به شهادت حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و همراهان ایشان شد؛

تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرایم تروریستی در دادسراها، محاکم و مراجع تجدیدنظر؛

برگزاری دور دوم نشست کمیته مشترک قضائی در آذرماه ۱۴۰۲ در تهران.

غریب‌آبادی در جریان این سفر، با «فائق زیدان»، رئیس شورای‎عالی قضائی عراق نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی با استناد به موافقت‌نامه‌های همکاری قضائی، از جمله استرداد مجرمین، میان ۲ کشور و توافقات حاصله در نشست امنیتی بین ۲ کشور در اسفندماه ۱۴۰۱، درخواست‌های قضائی برای استرداد ۳۸ نفر از اعضای اصلی و سران گروهک‌های تروریستی مانند کومله، دمکرات، پژاک، خبات و پاک را به دکتر فائق زیدان تحویل داد و خواهان استرداد هرچه سریع‌تر آن‌ها به ایران برای محاکمه و اجرای عدالت شد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در این دیدار همچنین گفت که درخواست‌های دیگری نیز برای استرداد برای شورای‎عالی قضائی عراق ارسال خواهند شد.

«فائق زیدان» نیز در این نشست، بر عزم عراق و نظام قضائی این کشور بر مقابله با گروهک‌های تروریستی و همکاری و تعامل با دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تاکید کرد.

در این نشست‌ها، با توجه به پرونده تشکیل شده برای گروهک تروریستی منافقین در قوه قضائیه ایران از یک‌سو و جنایات این گروهک در عراق از سوی دیگر، همچنین مقرر شد ۲ طرف درخصوص انجام تحقیقات، به اشتراک گذاشتن مستندات مربوطه و تشکیل پرونده‌های قضائی با یکدیگر از نزدیک همکاری کنند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه همچنین با دادستان کل و وزیر دادگستری عراق نیز به طور جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر دادگستری عراق اطلاع داد که به زودی ۱۵ نفر از محکومان ایرانی به کشورمان منتقل می‌شوند و طرفین تفاهم کردند که روند انتقال محکومان ایرانی و تعداد آنان، سرعت بگیرد.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه در بدو ورود به عراق، با حضور در محل شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان ایشان، به مقام شامخ این شهدای عزیز ادای احترام کرده و یاد و نام آنان را گرامی داشتند.