خبرآنلاین

دشت بان ، قصه دفاع برای نوجوانان

دشت بان ، قصه دفاع برای نوجوانان

دشت بان نوشته احمد دهقان که چاپ ششم آن هم اکنون در دسترس علاقه مندان است و عقاب های تپه ۶۰ نوشته محمد رضا بایرامی دو رمان با موضوع دفاع مقدس برای مخاطب نوجوان هستند منتشر شده از سوی نشر نیستان و مناسب برای مطالعه در هفته دفاع مقدس.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دشت بان نوشته احمد دهقان که چاپ ششم آن هم اکنون در دسترس علاقه مندان است و عقاب های تپه ۶۰ نوشته محمد رضا بایرامی دو رمان با موضوع دفاع مقدس برای مخاطب نوجوان هستند منتشر شده از سوی نشر نیستان و مناسب برای مطالعه در هفته دفاع مقدس.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

دشت بان در آخرین روزهای تابستان، خانواده ناصر (راوی داستان) در تب و تاب باز شدن مدرسه هستند. پدر ناصر، دشت‌بان است و در باغی، در کنار رود الوند (در نزدیکی قصر شیرین) زندگی می‌کند. جنگ به آنها هجوم می‌آورد و به یکباره کوچ مردم شهر و روستا آغاز می‌شود. ناصر و خانواده‌اش نیز به ناچار همراه می‌شوند. مردم شهر پیاده از پیش روی دشمن می‌گریزند. اما صبح روز بعد دشمن جاده را می‌بندد و شکار آغاز می‌شود. ناصر و خانواده‌اش به یکی از دره‌های اطراف می‌گریزند و در غاری مستقر می‌شوند. پدر ناصر، برای کمک به مردم شهر می‌رود و ناصر، گلنار (خواهر)، مادر و پدربزرگ می‌مانند. پس از چند روز پدر زخم خورده باز می‌گردد. دشت‌بان همچنان که روایت‌گر مبارزه این خانواده است‌، از سوی دیگر جابه‌جا عشق مردم به هم را به تصویر می‌کشد. داستان ماجراهای مختلفی را بازگو می‌کند. زمستان سر می‌رسد و آن‌ها مجبورند با طبیعت خشمگین هم مبارزه کنند.

دشت بان ، قصه دفاع برای نوجوانان

عقاب های تپه ۶۰ داستان این رمان با محوریت تپه‌ای شکل می‌گیرد که کمی جلوتر از خط مقدم نبرد واقع شده و در تسخیر عراقی‌هاست. از سویی قهرمان و راوی داستان، احمد که رزمنده نوجوان و ایرانی است در سودای نبرد و مواجهه با این مانع نظامی است و از سوی دیگر عقاب‌های ساکن تپه که یکی از نمادهای برجسته ادبیات داستانی دفاع مقدس به شمار می‌روند و آمد و شد روزانه آنها به لانه‌ها و نیز بر فراز سنگرهای نیروهای ایرانی ذهن او را به خود جلب کرده است. داستان در چنین فضایی شرح مواجهه این نوجوان با جنگ و نبرد اوست. بایرامی نثری بسیار ساده و داستانی را برای بازگویی قصه خود در این کتاب انتخاب کرده است که این نثر به همراه تعلیق‌های داستانی به جا، به همراه کردن یک‌نفس مخاطب با کتاب کمک شایانی می‌کند.

دشت بان ، قصه دفاع برای نوجوانان

۵۷۵۷