همشهری آنلاین

آمریکا روند آزادی زندانیان را طولانی کرد | در ۲ سال گذشته ۹۴۰ زندانی به کشور منتقل شده‌اند

آمریکا روند آزادی زندانیان را طولانی کرد | در ۲ سال گذشته ۹۴۰ زندانی به کشور منتقل شده‌اند

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: آزادی پنج زندانی ایرانی از آمریکا، نماد حمایت دولت از ایرانیان خارج از کشور است.

به گزارش همشهری آنلاین‏، «علیرضا بیکدلی» با بیان اینکه در ادامه حمایت از ایرانیان خارج از کشور، روز گذشته پنج نفر از شهروندان ایرانی در آمریکا آزاد شدند، گفت: این افراد در حالی که برای انجام تجارت عادی در آمریکا به سر می‌بردند، دستگاه‌ قضایی آمریکا به بهانه واهی دور زدن تحریم‌ها، برای آن‌ها پرونده ظالمانه ایجاد کرد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

بیکدلی با اشاره به پیگیری‌های وزارت خارجه و دیگر دستگاه‌های مربوطه برای آزادی این شهروندان ایرانی گفت: تلاش ما در این راستا بود که هر چه زودتر این شهروندان ایرانی آزاد شوند ولی آمریکا روند آزادی زندانیان را طولانی کرد؛ در حالی که از نظر ما بازداشت و محاکمه این شهروندان ایرانی غیرقانونی و غیر انسان‌دوستانه بود.

این مقام مسئول در وزارت خارجه با بیان اینکه «ما در دستگاه دیپلماسی از آغاز دستگیری این افراد با آن‌ها و خانواده‌هایشان در تماس بودیم و تلاش کردیم به آن‌ها اطمینان بدهیم دولت همه توان خود را برای آزادی عزیزان آن‌ها به‌کار خواهد گرفت» خاطرنشان کرد: ما در دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد هستیم که از حقوق همه ایرانیان در اقصی نقاط جهان حمایت و حفاظت کنیم و این موضوع را در تحولات مختلف و در زمان‌های گوناگون نشان داده‌ایم از جمله در آغاز جنگ اوکراین، در تحولات داخلی سودان و همچنین در زلزله ترکیه تمام تلاش خود را انجام دادیم تا در کنار آن‌ها باشیم و ایرانیان را از محل بحران دور کنیم.

او در همین چارچوب تاکید کرد: ما در اقصی نقاط مختلف جهان تلاش کرده‌ایم که هر جا شهروندان ایرانی به کمک احتیاج داشته‌اند با جدیت در کنار آن‌ها باشیم.

بیکدلی همچنین با بیان اینکه در ۲ سال گذشته و با تلاش‌های صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه و دیگر نهادهای مرتبط حدود ۹۴۰ زندانی ایران در کشورهای مختلف به داخل کشور منتقل شده‌اند، گفت: آزادی این پنج شهروند ایرانی از بند آمریکا که به اتهامات واهی دچار مشکل شده بودند، برای ما از معنا و ارزش متفاوتی برخوردار است.