باشگاه خبرنگاران جوان

قوه قضاییه از ارائه خدمت به ایثارگران و خانواده آنها دریغ نمی‌کند

قوه قضاییه از ارائه خدمت به ایثارگران و خانواده آنها دریغ نمی‌کند

تفاهم‌نامه ای میان قوه قضاییه و بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور معاون اول قوه قضاییه به امضا رسید.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

آیین امضاء تفاهم نامه ای میان قوه قضاییه و بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق در این جلسه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: در آستانه هفته دفاع مقدس قرار گرفته‌ایم به همین منظور امضاء تفاهم‌نامه میان قوه قضاییه و بنیاد شهید و امور ایثارگران در این ایام را به فال نیک می‌گیریم.

وی افزود: هفته دفاع مقدس هرساله فرصت بسیار مناسبی برای تحکیم و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بوده تا برای جوانان نمایانگر شود که در ۸ سال دفاع مقدس چه اتفاقاتی رخ داده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: واقعیت این است که عصر و زمان تغییر کرده و جوانان از ایثارگری‌های ایثارگران کشور اطلاعات زیادی ندارند بنابراین تمامی ما در هر ارگان و نهاد‌ی به عنوان کارگزاران نظام جمهوری اسلامی وظیفه تبیین هدف از برپایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را برعهده داریم.

وی ادامه داد: این موضوع که هر چه در نظام وجود دارد به برکت خون شهدا و ایثارگری ایثارگران است را باید در جامعه نهادینه کنیم؛ دشمن درصدد است این روحیه را تضعیف کند. هر مقدار روحیه ایثارگری میان مردم ترویج و ارتقاء پیدا کند به همان میزان به اهداف جمهوری اسلامی نزدیک می‌شویم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران در خدمت به جامعه ایثارگری موفق بوده و کمک به ایثارگران کار بسیار مقدسی است. به کرات اعلام کرده‌ایم که قوه قضاییه از هر خدمتی به ایثارگران و خانواده آن‌ها دریغ نمی‌کند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این جلسه ضمن تشکر از همکاری همه جانبه قوه قضاییه در سطوح مختلف با حوزه ایثارگران، اظهار کرد: پرونده‌هایی که واحد‌های مختلف بنیاد شهید و امور ایثارگران دارند با توجه به حجم بسیاری که دارند به خوبی مدیریت و پیگیری می‌شود.

وی افزود: دادگاه‌ها و دادسرا‌ها عنایت ویژه‌ای به بنیاد شهید و امور ایثارگران دارند. دادگاه ویژه‌ای خاصه خانواده‌ها تحت عنوان دادگاه شاهد داریم که سال‌های سال مشغول فعالیت است.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: تفاهم‌نامه میان قوه قضاییه و بنیاد شهید و امور ایثارگران به معنای آغاز یک راه جدید است. یکی از برنامه‌های معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در روز‌های اول هفته قوه قضاییه جلسه با ایثارگران بود که نشان‌دهنده توجه نسبت به مسئله ایثارگران است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: قوانینی که به لحاظ معاضدت مشمول خانواده ایثارگران می‌شوند گسترده است و سطوح مختلفی دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سازمان بازرسی کل کشور به عنوان دستگاه نظارتی توجه ویژه‌ای به اجرای قانون جوانی جمعیت و فرزندآوری دارد و آن پیگیری می‌کند. امیدواریم با کمک قوه قضاییه بتوانیم دستگاه‌ها را در مورد اجرای قوانین حوزه ایثار و شهادت نیز توجه ویژه‌ای دهیم.

معاون رئیس جمهور گفت: متاسفانه عمده مواردی که دچار اشکال است و نارضایتی در مردم ایجاد می‌کند عدم اجرای قوانین در دستگاه‌های مختلف است.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: موظفیم مروج فرهنگ ایثار و شهادت باشیم و فلسفه ایثار را در جامعه توسعه دهیم، باید از حرمت خانواده ایثارگران نیز حفاظت کنیم.

تمام برنامه‌ها در خصوص تبدیل وضعیت ایثارگران در قوه قضاییه انجام شده است

الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: قوه قضاییه تمام تلاش خود را می‌کند تا از ایثارگران داخل قوه قضاییه به نحو شایسته حمایت کند و حقوق آن‌ها را چه در حوزه مالی و چه در حوزه اداری و استخدامی رعایت می‌کند.

وی افزود: امروز تعداد قابل توجهی از قضات قوه قضاییه از جامعه ایثارگری هستند و یا به اشکال مختلف با این جامعه در ارتباط هستند.

الفت گفت: در حوزه توانمندسازی ایثارگران فعالیت‌های خوبی را داشته‌ایم، اداره کل آموزش برنامه‌های مرتب و مناسبی را برگزار می‌کند، برنامه‌ریزی جدی که تحت نظارت معاون اول قوه قضاییه هر ساله برای هفته قوه قضاییه انجام می‌شود، اولین بحث آن مربوط به ایثارگران است.