خبرآنلاین

جریمه کردن زنان بی‌حجاب و کشف حجاب‌کنندگان موثر است؟

جریمه کردن زنان بی‌حجاب و کشف حجاب‌کنندگان موثر است؟

دیده بان ایران نوشت: رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به انتقادها از لایحه حجاب و عفاف و اخذ جریمه از زنان و دختران واکنش نشان داد.

موضوع حجاب در چند سال گذشته موضوع تنش میان حاکمیت و جامعه شده است، تنشی که ظهور و بروز آن در اعتراض های یک سال گذشته پس از مرگ مهسا امینی، بیش از پیش نمایان شد. اصرار دولت و مجلس بر تدوین و اجرای قوانین مرتبط با حجاب با واکنش های عمومی روبرو شده است. لایحه عفاف و حجاب از جمله موارد بحث برانگیز در جامعه است، بسیاری از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اقدام های دولت و مجلس و دیگر نهادها بر کنترل حجاب از طریق اقدامات سلبی و جریمه را ناکارآمد می دانند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

موسی غضنفرآبادی، رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در واکنش به انتقادها از لایحه حجاب و عفاف و اخذ جریمه از زنان و دختران کشف حجاب کننده به دیده بان ایران می گوید: «جریمه کردن زنان و دختران بی حجاب و کسانی که کشف حجاب می کنند، بسیار موثر است. هر چقدر جریمه بیشتر باشد، جرم کشف حجاب کمتر خواهد بود»

درباره سرنوشت و زمان اجرای «لایحه عفاف و حجاب» و واکنش منفی جامعه از این نماینده مجلس و فرد موثر در تصیب و اجرای لایحه موسوم به حجاب و عفاف پرسیدیم؛ وی در این خصوص گفت: «لایحه حجاب و عفاف مراحل پایانی خود را طی می‌کند و در حال حاضر منتظر این هستیم تا برای بررسی زمان اجرای آن، و گرفتن رای از نمایندگان به صحن علنی مجلس بیاید.»

غضنفرآبادی اعلام کرد: «این لایحه ایرادات کمی داشت که رییس قوه قضاییه اعمال نظر کردند که ما نیز بایستی در کمیسیون حقوقی و قضایی به آنها رسیدگی کنیم که با توجه به کم بودن ایرادات، شاید طی ۲ جلسه ایرادات را رفع شوند که پس از تصویب در کمیسیون باید در دستور کار مجلس قرار گیرد.»

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: «جریمه کردن زنان و دختران بی حجاب و کسانی که کشف حجاب می کنند، بسیار موثر است. هر چقدر جریمه بیشتر باشد، جرم کشف حجاب کمتر خواهد بود. بسیاری از موضوعات و جرم ها با جریمه کردن کاهش پیدا کرده و جواب گرفته است قطعا در رابطه با بی حجابی در جامعه نیز جریمه کردن جواب خواهد داد.»

بیشتر بخوانید:

۲۷۲۱۷