باشگاه خبرنگاران جوان

رشد ۱۵۳ درصدی حمل کالا در بندر شهیدبهشتی

رشد ۱۵۳ درصدی حمل کالا در بندر شهیدبهشتی

با افزایش سرمایه گذاری در زیرساخت‌های بندر شهید بهشتی چابهار و تردد کشتی‌های با آبخور بالا در این بندر حجم حمل کالا رشد ۱۵۳ درصدی یافت.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

با توجه به سرمایه‌گذاری مناسب انجام شده در بخش زیرساختی بندر شهید بهشتی چابهار جهت تردد کشتی‌های با آبخور بالا، گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از شهریور ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به ایجاد خطوط کشتیرانی منظم در این بندر اقدام کرد که موجب افزایش جهشی حجم عملکردی بندر تا ۱۵۳ درصد نسبت به سال گذشته و رونق منطقه آزاد چابهار شده است.

گفتنی است، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و باور به تحقق اقتصاد پویا و مقاومتی در این منطقه کمتر برخوردار، در پنج ماهه ابتدایی امسال تعداد ۱۵۱۶۶ TEU کانتینر در بندر چابهار تخلیه و بارگیری شده که جهش عملکردی چشمگیری نسبت سال‌های قبل دارد.

شایان ذکر است، حجم عملکرد کانتینری این بندر در سال ۱۴۰۰ و قبل از ورود گروه کشتیرانی به عنوان ناوگان ملی حدود ۱۴۷۸ TEU بوده است.

بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود با نرخ رشد فعلی تا پایان امسال بالغ بر ۴۰ هزار TEU حجم عملکردی تخلیه و بارگیری کانتینری در بندر چابهار (شهید بهشتی) محقق شود که نسبت به سال ۱۴۰۰ با رشد حدود ۲۵ برابری همراه خواهد بود که نشانه مهمی از تاثیر گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها خط کشتیرانی فعال در این بندر است.