خبرآنلاین

آماده‌باش نیروی دریایی ارتش ایران برای اجرای «عملیات‌های فرا قاره‌ای»

آماده‌باش نیروی دریایی ارتش ایران برای اجرای «عملیات‌های فرا قاره‌ای»

فرمانده ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش از توانایی ایران در ابعاد فنی در ساخت تجهیزات بومی خبر داده که ایسنا منتشر کرده است.

امیر دریادار دوم فرهاد فتاحی امروز در جمع فرماندهان و دانش‌پژوهان مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم(ع) با اشاره به مدیریت دانش بومی در سفر ۳۶۰ درجه دور دنیا، اظهار کرد: در راستای اجرای فرمان فرمانده معظم کل قوا مبنی بر حضور در اقیانوس‌ها، یک کار بزرگ و با اقتدار، با نظر امیر فرماندهی نیروی دریایی ارتش این مأموریت شکل گرفت تا ناوگروهی تشکیل شود و دور دنیا دریانوردی کند، آن هم با یک ناوشکن تمام ایرانی به‌نام «دنا» که اعلام کند نیروی دریایی ارتش برای حفظ منافع کشور هیچ وابستگی‌ به هیچ کشوری ندارد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی با اشاره به برخی از رکوردهای نیروی دریایی در این سفر در تاریخ ایران، افزود: ما برای نخستین بار در این مأموریت، دو بار از رأس‌السرطان و چهار بار از رأس‌الجدی و از محور زمان و نصف‌النهار گرینویچ عبور کردیم.

فتاحی با بیان اینکه با یک دور زدن ۳۶۰ درجه در نقطه صفر استوا توانستیم در چهار نیمکره دریانوردی کنیم، گفت: در راستای این سفر نرم‌افزار بومی پیش‌بینی وضعیت جوی و نرم‌افزار توزین بار طراحی کردیم؛ برای اولین بار در نیمکره جنوبی با ستاره‌های نیمکره جنوبی هدایت کشتی را انجام دادیم و ناوبری کردیم که تجربه بسیار خوبی برای درجه‌داران و افسران ما بود.

فرمانده ناوگروه ۸۶ تصریح کرد: این ناوگروه نخست، توانایی ایران در ابعاد فنی در ساخت تجهیزات بومی را به نمایش گذاشت و خلاقیت‌های زیادی در طول سفر توسط جوانان ایرانی اجرا شد، برای سوخت‌رسانی دنا برنامه‌ریزی شد و از سویی نشان داد نیروی دریایی ارتش آماده اجرای عملیات‌های فراقاره‌ای در آب‌های دور دست در صورت وجود مقابله با هرگونه تهدید است.

وی بیان کرد: در زمان‌های گذشته سفر به خلیج عدن و دریاهای آزاد خیلی طولانی‌تر اتفاق می‌افتاد اما اکنون با مهارت، تجربه اندوزی و اطلاعاتی که به دست آوردیم، پیمایش این مسیرها خیلی زودتر و راحت‌تر انجام می‌شود. در هر کشوری لنگر انداختیم با دید اقتدار به ما نگاه کردند و برای انتقال تجربه تقاضای دیدار از نیروی دریایی ایران و تبادلات آموزشی داشتند.

فتاحی گفت: آموزش‌ها و مهارت‌های شما در مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم(ع) خوب است، آنها را ادامه و ارتقا دهید، ناوهای ما آماده بهره‌برداری و ناوبری توسط شما هستند.

۲۷۲۲۰