خبرآنلاین

گوهر گمشده پورشه، ابرماشینی که در تاریخ گم شد/ عکس

گوهر گمشده پورشه، ابرماشینی که در تاریخ گم شد/ عکس

صفحات تاریخ مملو از طرح اتومبیل‌هایی است که هرگز ساخته نمی‌شوند و Auto Union P۵۲ یکی از این خودروها است، گوهری از ذهن فردیناند پورشه. وسیله نقلیه‌ای که اگر به تولید می‌رسید، می‌توانست اولین ابرخودروی جهان باشد.

تینا مزدکی_ در سال ۱۹۳۲، اندکی پس از معرفی فرمول جدید برای مسابقات گرندپری، پورشه پروژه بلندپروازانه ای را برای طراحی یک اتومبیل مسابقه ای آغاز کرد، این مسابقه چیزی شبیه به فرمول یک امروزی بود. این پروژه بر روی بهینه‌سازی قرار دادن اجزای سنگین تا حد امکان نزدیک به مرکز ثقل خودرو تمرکز داشت و در عین حال اطمینان حاصل کرد که مخزن سوخت دقیقاً در وسط خودرو قرار دارد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

بیشتر بخوانید:

چیدمان Auto Union P۵۲ شامل خنک‌کننده در جلو و به دنبال آن صندلی راننده، مخزن سوخت، موتور و گیربکس دیفرانسیل بود، پیکربندی که هنوز هم خودروهای مسابقه ای مدرن را بر آن اساس طراحی می‌کنند. فقط رادیاتورها بعداً در غلاف های جانبی ادغام شدند. پورشه که قبلاً روی موتورهای سوپرشارژ در مرسدس بنز کار کرده بود و حق اختراع میله‌های پیچشی را داشت، این ویژگی‌ها را در P۵۲ گنجاند.

مفهوم اصلی P۵۲ که دارای موتور V۱۶ سوپرشارژر بود، در اوایل سال ۱۹۳۳ تثبیت شد و تنها یک سال تا اجرایی شدن مقررات جدید باقی مانده بود و پورشه نیز برنامه های بلندپروازانه تری داشت. او مخفیانه شروع به کار بر روی تبدیل این ماشین مسابقه ای به یک ماشین جاده ای کرد که بعدها به عنوان Auto Union P۵۲ شناخته شد.

خودروی جاده‌ای طراحی اساسی خودروی مسابقه ای را حفظ کرد، از جمله یک قاب دو لوله، یک محور میل لنگ در جلو و یک محور چرخشی در عقب. پیشرانه بدون تغییر باقی ماند و با موتور ۴.۴ لیتری V-۱۶ سوپرشارژر که ۲۰۰ اسب بخار قدرت تولید می کرد. این طراحی آینده نگر پیش از فراری ۳۶۵ برلینتا Speciale ۱۹۶۶ بود که یک خودروی سه سرنشینه بود و الهام بخش آقای گوردون موری در هنگام طراحی یک هایپرکار نمادین دهه ۹۰ با چیدمان صندلی های مشابه شد.

دو نسخه از P۵۲ در نظر گرفته شده بود: یک کوپه و یک لیموزین

این لیموزین دارای فاصله محوری کمی بیشتر، دو صندلی عقب اضافی و دو در عقب بود که به راحتی پنج سرنشین را در خود جای می داد. با این حال، ساخت این لیموزین تا زمانی که نقشه های آن در دهه ۱۹۹۰ کشف شد، محقق نشد.

P۵۲ به گونه ای طراحی شده بود که ۲۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را تنها در ۸.۵ ثانیه به دست آورد. این ارقام حتی با معیارهای مدرن قابل توجه است و در سال ۱۹۳۴ بی نظیر بودند.

P۵۲ در مقایسه با رقبای معاصر

برای در نظر گرفتن لیموزین P۵۲، ضروری است که آن را با خودرویی از اواسط دهه ۱۹۳۰ که رقیب آن بود، یعنی مرسدس بنز ۵۴۰K مقایسه کرد. مرسدس ۵۴۰K یک غول واقعی بود که نزدیک به دو برابر Auto Union اسپورت، وزن داشت.

گوهر گمشده پورشه، ابرماشینی که در تاریخ گم شد/ عکس

یکی دیگر از رقبای بالقوه P۵۲ بوگاتی ۵۷SC بود که یک خودروی توریستی با موتوری مشابه خودروی گرند پری تایپ ۵۹ بود. از نظر عملکرد، Auto Union P۵۲ و Bugatti Type ۵۷SC دو رویکرد متضاد و در عین حال به همان اندازه چشمگیر را نشان می دادند. P۵۲ با موتور V۱۶ سوپرشارژر خود، قدرت و شتاب قابل توجهی را در زمان خود ارائه می‌کرد و استانداردهای جدیدی را در سرعت و چابکی تعیین می‌کرد.

در مقایسه با هم عصرانش، پتانسیل فوق العاده آن را آشکار می کنیم. P۵۲ سطح عملکردی فراتر از دسترس رقبای خود را ارائه می داد و آن را در چشم انداز خودروی‌های زمان خود متمایز می‌کند. متأسفانه، Auto Union P۵۲ هرگز به تولید نرسید، با این حال، میراث P۵۲ از طریق تیمی که آن را طراحی کرده است زنده ماند. این تیم بعداً پورشه ۳۵۶ نمادین را ایجاد کرد که آغاز تاریخ درخشان پورشه در تولید خودروهای اسپرت بود. کانسپت موتور وسط که توسط P۵۲ پیشگام شد همچنان بر طراحی های پورشه از جمله پورشه۹۱۱ افسانه‌ای تأثیر می گذارد.

حتی آئودی Rosemeyer از Auto Union P۵۲ الهام گرفته شده است

سال ۲۰۰۰ بود که آئودی خودروی مفهومی Rosemeyer را به نمایش گذاشت، این خودرو نزدیک‌ترین به P۵۲ بود که با شباهت قابل توجهی نسبت به P۵۲ طراحی شده بود، اما متأسفانه این کانسپت نیز هرگز قرار نبود به تولید برسد.

گوهر گمشده پورشه، ابرماشینی که در تاریخ گم شد/ عکس

آئودی این خودرو را به عنوان ادای احترام به راننده افسانه‌ای جایزه بزرگ «Bernd Rosemeyer» که اتومبیل‌های گرند پری پیکان نقره‌ای Auto Union را رانندگی می‌کرد، ساخت.

گوهر گمشده پورشه، ابرماشینی که در تاریخ گم شد/ عکس

میراث P۵۲، روح نوآورانه‌ برای صنعت خودروسازی

Auto Union P۵۲، اگرچه به عنوان خودرویی که هرگز وجود نداشت، به صفحات تاریخ فرستاده شد، اما همچنان گواهی بر خلاقیت بی حد و مرز و نبوغ مهندسی فردیناند پورشه است. در دورانی که دنیای خودرو هنوز اولین گام‌های خود را به سمت سوپراسپرت مدرن برمی‌داشت، پورشه جرأت داشت رویای خودرویی را ببیند و عملکرد و طراحی را بازتعریف کند. داستان P۵۲ یکی از فرصت‌های از دست رفته و پتانسیل‌های محقق نشده است، با این حال یادآور روح نوآورانه‌ای است که صنعت خودرو را به جلو سوق داده است.

در حالی که P۵۲ هرگز جاده را زینت نداد، میراث آن از طریق تیمی که آن را به زندگی بخشیده است، باقی می‌ماند. همین تیم بعداً سفری را آغاز کردند که پورشه ۳۵۶ نمادین را به وجود آورد، خودرویی که نامش برای همیشه با برتری در تولید خودروهای اسپورت همراه خواهد بود. علاوه بر این، طرح پیشگامانه موتور میانی P۵۲، زمینه را برای نوآوری‌های آینده در دنیای خودرو فراهم کرد و بر طراحی‌هایی تأثیر گذاشت که نمونه‌های آن در پورشه ۹۱۱ افسانه‌ای و خودروهای بی‌شماری دیگر با عملکرد بالا به اوج خود رسید.

P۵۲ به عنوان چراغی از نوآوری، الهام بخش رویاپردازان و مهندسان زنده می ماند و در عین حال P۵۲ گوهری فراموش‌شده باقی می‌ماند که برای همیشه در تاریخ خودرو حک شده است و گواهی بر تلاش پایدار برای برتری خودرو در صنعت خودروسازی است.

منبع: topspeed

۵۸۳۲۳