وقت صبح

ویدئو/ شلیک به گوزن برای تمام کردن دعوا!

دو گوزن به سان سنت گوزن‌ها با درگیر کردن شاخ‌هایشان با هم درگیر شده اند.

دو گوزن به سان سنت گوزن‌ها با درگیر کردن شاخ‌هایشان با هم درگیر شده اند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

به گزارش وقت صبح، یک محیطبان برای خاتمه دادن به نزاع دو گوزن، با گلوله پلاستیکی به باسن یکی از آن‌ها شلیک کرد.

پس از شلیک و ترسیدن گوزن‌ها دعوا پایان رسید و آن‌ها هر کدام به یک سو فرار کردند.

فقط ۲۵۰ راس از گوزن زرد در ایران باقی مانده

تسنیم: مدیر بخش پستانداران دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت:

یکی از مشکلات ما در مسیر تکثیر گوزن زرد ایرانی مازاد جمعیت نرهاست. چرا که بین نرها برای تولید مثل رقابت شکل می‌گیرد و موفقیت تولید مثل را پایین می‌آورد.

انواع گونه‌های گوزن در سراسر جهان به‌جز استرالیا و قطب جنوب یافت می‌شود. اما به‌دلیل توسعه زندگی شهری و همچنین تأثیر تغییرات اقلیمی بر طبیعت طی چند دهه اخیر. شاهد کاهش جمعیت تعدادی از گونه گوزن‌ها و حتی از بین رفتن جمعیت برخی از آن‌ها هستیم.

یکی از گونه‌ها که در معرض انقراض قرار گرفته، گوزن زرد ایرانی است که بومی کشور ماست.

گوزن زرد ایرانی جثه‌ای بزرگ‌تر از شوکا و کوچک‌تر از مرال (دو گوزن دیگر بومی ایران) دارد. و خال‌های سفید روی پشت و پهلوهایش آن را کاملاً از این دو گونه گوزن متمایز می‌کند.

تا مدت‌ها این‌طور به‌نظر می‌رسید که این گونه ارزشمند منقرض شده است. اما دهه ۴۰ بود که مشخص شد گوزن زرد در مناطقی از دز و کرخه خوزستان وجود دارد.

در آن زمان بارقه امید در دل‌ها درخشید. و کانون وقت شکار در سال ۱۳۴۲ زنده‌گیری و انتقال تعدادی از این گوزن‌ها را به مناطق جدید با هدف تکثیر در دستور کار قرار داد.

برنامه احیای گوزن زرد ایرانی از دهه ۴۰ شروع شده است و بیشترین گوزن‌های زرد ایرانی در محوطه‌های محصور نسبتاً وسیعی. در دشت‌ناز ساری، پناهگاه حیات وحش سمسکنده در مازندران، جزایر اشک و کبودان دریاچه ارومیه، دشت ارژن. و منطقه حفاظت‌شده پریشان در استان فارس نگهداری می‌شوند.

در برخی از باغ‌وحش‌های و مراکز تحقیقات زیستی ایران و کشورهای دیگر دنیا نیز. نمونه‌هایی از این حیوان و گوزن‌های دورگه ایرانی و اروپایی وجود دارد.

ویدئو: خبرآنلاین