باشگاه خبرنگاران جوان

افتتاح کارخانه طلا و مس در سیستان و بلوچستان؛ به زودی

افتتاح کارخانه طلا و مس در سیستان و بلوچستان؛ به زودی

برنامه گفت و گوی ویژه خبری به بررسی مصوبات سفر سال ۸۱ مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان پرداخت.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

گفت و گوی ویژه خبری مهمان استانداران پیشین و فعلی سیستان و بلوچستان بود و موضوع برنامه مصوبات این استان در سفر سال ۸۱ رهبری بود که صبح امروز هم رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند.

محمد کرمی استاندار فعلی سیستان و بلوچستان گفت : این مصوبات در حال اجرا شدن است.

آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال کوچ مردم سیستان از کشور هستند

حبیب الله دهمرده استاندار سابق استان و بلوچستان نیز در این برنامه درباره این مصوبات بیان کرد: این مصوبات قبل از مسئولیت من بود. نگاه بلند مقام معظم رهبری خیلی از مسائل را حل می‌کند. یکی از مسائل درباره محور چابهار بود که ایشان در این باره فرمودند اگر فعال شود شرق کشور متحول خواهد شد.

در ادامه کرمی در پاسخ به سوالی درباره حق آبه هیرمند گفت: سفری به افغانستان داشتیم و مذاکرات مختلفی در این زمینه در حال انجام است. ما برای جایگزینی این امرچند موضوع را پیگیری کردیم. ابتدا مساله چاه های ژرف است مرحله دوم طرح اضطراری آب رسانی و مرحله سوم هم انتقال آب از تهلاب است. مرحله چهارم هم انتقال آب از دریاست که هم از سمت چابهار وهم زاهدان در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: این طرح ها نیازمند اعتبارات زیادی هستند که در بحث تهلاب اعتبارات به لطف مقام معظم رهبری تامین شد و این مسائل با سرعت در حال پیش روی است. با توجه به اینکه در افغانستان هم خشکسالی است همزمان باید این پروژه ها را نیز پیش ببریم زیرا آب مساله حیاتی است و باید به نحوی پیش برود که یک روز هم با تعلل مواجه نشویم.

دهمرده در ادامه گفت: در موضوع آب یک بسته‌ای را طراحی کردیم و پیوسته به افغانستان وابسته نبودیم. قبل از این بند کمالخان ما هر سال ۳ تا ۴ میلیارد متر مکعب داشتیم رژیم صهیونیستی به همراه انگلستان این بند انحرافی را در آنجا قرار دادند و این آب را منحرف می‌کنند تا مردم سیستان کوچ کنند. انتقال آب از دریای عمان با خون دل قانون شد. دولت کم کاری در این زمینه انجام داده است.

جهاد آب‌رسانی در ۲۳۰۰ روستا در حال اجرا است

وی افزود: آب ژرف ظرفیتی است که هم این دولت و هم دولت قبل در این زمینه کم کاری کرده است. انتقال آب از دریای عمان هم قانون شده است و مساله تهلاب هم در این زمینه درست است.

محمد کرمی بیان کرد: مساله آب ژرف در حال انجام است. موضوع کریدور شمال به جنوب هم در حال فعال شدن است. مساله دو بانده شدن جاده‌ها و توسعه جاده‌های روستایی هم در دست اجراست. موضوع جهاد آب‌رسانی هم به ۲۳۰۰ روستا در حال انجام است. توسعه تجارت با کشور‌های همسایه هم در دست اجراست.

احمدعلی موهبتی استاندار دولت روحانی در سیستان و بلوچستان مهمان دیگر این برنامه بیان کرد: عمق محرومیت مردم سیستان و بلوچستان در ابتدای انقلاب اسلامی به اندازه شان و عظمت مردم این استان نبوده است. مصوبات سفر مقام معظم رهبری بر اساس اسناد بالادستی مورد توجه قرار گرفت. مهمترین پروژه استفاده از ظرفیت تجارت و حمل و نقل بود که در همین راستا تنها استانی که دو منطقه آزاد تجاری و اقتصادی دارد همین استان بود که از مصوبات مقام معظم رهبری بوده است.

به زودی کارخانه طلا و مس در استان سیستان و بلوچستان افتتاح خواهد شد

دهمرده با اشاره به توجه به صنعت و معدن در این زمینه بیان کرد: دو مساله زیرساختی وجود دارد ابتدا انرژی و دومی حمل و نق . انتقال گاز از عسلویه به سیستان و بلوچستان را پیگیری کردیم در عرض سه سال ایرانشهر گاز دار شد و بعد در این زمینه کوتاهی شد. دولت ها باید زیرساخت ها را فعال کنند تا بخش خصوصی فعالیت کند.

کرمی نیز در ادامه بیان کرد: استان سیستان و بلوجستان معادن بکر زیادی دارد که در این زمینه اقدامات خوبی شده است. مقام معظم رهبری هم فرمودند که اقدامات خوبی انجام شده ولی باید بیشتر انجام شود به زودی هم کارخانه طلا و مس افتتاح خواهد شد. یکسری موانع وجود دارد برای مثال بنگاه های دولتی باید پای کار بیایند . اعتبارات هم مهم است. تعاونی های دانش بنیان و دستگاه های آموزشی در این زمینه فعال شده اند.

دهمرده افزود: وسعت استان سیستان و بلوچستان از ۹ استان کشور بیشتر است، اما بودجه عمرانی اش از یک سوم این استان‌ها کمتر است. نظام آنقدر در سیستان و بلوچستان در این زمینه کار کرده است که بر هیچکس پوشیده نیست. زیباترین دانشگاه در غرب آسیا دانشگاه سیستان و بلوچستان است که بیست میلیون دلار هم در این زمینه هزینه شده است. زیر ساخت ها در برخی مواقع خوب است و در برخی مواقع همگن نبوده است.

وی ادامه داد: سد کمالخان توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی بسته شده است که این را از جغرافیای ایران پاک کند. قرار نیست انتقال آب از دریای عمان چند سال طول بکشد آب ژرف هم باید فعا ل شود.