خبرگزاری فارس

کاهش مصدومان و بیماران اربعین امسال نسبت به سال گذشته

کاهش مصدومان و بیماران اربعین امسال نسبت به سال گذشته

رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین گفت: 567 هزار و 348 زائر اربعین از خدمات فوریت‌های پزشکی استفاده کردند.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، جعفر میعادفر، رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین با اشاره به انتقال دو هزار و 585 مصدوم حوادث ترافیکی به مراکز درمانی توسط اورژانس، یادآور شد: در این مدت، 33 مصدوم و بیمار به وسیله بالگردهای اورژانس به مراکز درمانی استان‌های مرزی و 66 بیمار و مصدوم نیز توسط هواپیما از ایلام به تهران منتقل شده‌اند. همچنین از 27 مرداد تا 18 شهریور، 54 هزار و 739 نفر نیز دچار گرمازدگی شده بودند که 6 هزار و 835 نفر، سرم درمانی شده اند.8 هزار و 758 مصدوم و بیمار در این ایام توسط نیروهای اورژانس به مراکز درمانی منتقل شده اند که نسبت به سال گذشته، کاهش داشته است.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی آمار گرمازدگی و سرم درمانی بیماران دچار گرمازدگی را در مقایسه با بیش از 8 میلیون تردد رفت و برگشت زائران را بالا ندانست و گفت: خوشبختانه مرگ و میر ناشی از گرمازدگی نداشتیم و از سوی دیگر تمهیدات خوبی از جمله اتاق و کانکس های سرد در مرزها در نظر گرفته شده بود که در بهبود وضعیت بسیاری از بیماران، نقش موثری ایفا کرد.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به تزریق 86 هزار و 670 دُز واکسن برای اتباع بیگانه در ورودی مرزهای شرقی کشور، یادآور شد: در این مدت 9 هزار و 187 بیمار در بیمارستانها پذیرش و یک هزار و 780 بیمار و مصدوم، بستری شده و 442 عمل جراحی و 33 مورد جراحی اورژانس برای آنها انجام شده است. همچنین 409 هزار و 84 مراجعه کننده به مراکز جامع سلامت در مناطق مرزی 8 گانه ثبت شده که 86 هزار و 552 نفر، خدمات بهداشتی و درمانی و یک هزار و 342 نفر، خدمات دندانپزشکی و دو هزار و 304 مورد نیز خدمات آزمایشگاهی را دریافت کرده اند.

به گفته میعادفر در این مدت 12 هزار و 673 بازدید بهداشتی از مراکز اقامتی و موکب ها، 57 هزار مورد بازدید از مراکز طبخ غذا و 156 هزار متر مکعب کلرسنجی توسط بازرسان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی انجام شده است. همچنین در این مدت یک هزار و 924 ویزیت طب ایرانی برای زائران انجام و 30 هزار جلد کتاب «زیارت به سلامت» و 20 هزار بسته داروهای گیاهی نیز توزیع شده است.

وی با اشاره به همکاری سازمان انتقال خون در تامین خون مورد نیاز برای موارد ضروری جهت خدمت رسانی به زائران، گفت: 223 واحد خونی در این مدت برای مصدومان و بیماران، تامین شد و مورد استفاده قرار گرفت.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه بر اساس پیش بینی ها حدود 6 میلیون نفر در دهه پایانی ماه صفر به مشهد مقدس سفر می کنند، گفت: کمیته بهداشت و درمان در این راستا هماهنگی‌های لازم را انجام داده و بیمارستانهای صحرایی، درمانگاه‌های سیار، اتوبوس آمبولانس، موتورلانس، اورژانس هوایی و آمبولانس در مشهد مقدس و مسیرهای پیاده روی زائران از سبزوار تا مشهد، مستقر می‌شوند و این امکانات از فردا تا پایان مراسم عزاداری دهه پایانی صفر استقرار خواهند داشت تا خدمات مورد نیاز بیماران و مصدومان حرم مطهر رضوی نیز به نحو شایسته‌ای ارائه شود.

پایان پیام/