همشهری آنلاین

همه با هم در مقابل گرد و غبار | همگرایی کشور های جهان نتیجه می دهد؟ | ایران نقش راهبردی در مقابله با توفان های گرد و غبار دارد

همه با هم در مقابل گرد و غبار | همگرایی کشور های جهان نتیجه می دهد؟ | ایران نقش راهبردی در مقابله با توفان های گرد و غبار دارد

دومین روز اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار با حضور مقامات عالیرتبه در حوزه محیط زیست کشورهای جهان برگزار شد. محور سخنرانیها تقویت همکاری‌های منطقه‌ای در مقابله با گرد و غبار بود.

همشهری- زهرا رفیعی: در این روز علاوه بر سخنرانی این مقامات، متخصصان و مدیرانی از کشورهای تاجیکستان، عربستان، ترکمنستان، سوریه، مغولستان، چین و کره نیز تجربیات خود را در مقابله با فرایند بیابان‌زایی ارائه کردند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

حمایت ژاپن از ایران در حوزه مقابله با توفان های گرد و غبار

آیکاوا کازو توشی، سفیر ژاپن در ایران: از اقدامات ایران در حوزه محیط زیست از جمله مقابله با توفان‌های گرد و غبار حمایت می‌کنیم. برگزاری اجلاس مقابله با گرد و غبار نتایج موثری را به همراه خواهد داشت. همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جهت مقابله با توفان‌های گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است و مشارکت فعال بسیاری از کشورها در اجلاس امروز هم موید همین مطلب است. در سال جاری شاهد توفان‌های بیشماری در شرق دور بوده‌ایم و در ژاپن برنامه کنترل گرد و غبار از سال ۲۰۰۲ آغاز شده و ما برنامه‌هایی با کشورهایی همچون چین کره و مغولستان داشته‌ایم. همچنین سه برنامه عمل با کره و چین امضا کرده‌ایم و در حال حاضر هم انجام برنامه‌های مشترک با کشورهایی از جمله ایران برایمان بسیار حائز اهمیت است. در سال ۲۰۱۴ نیز تفاهم‌نامه میان جمهوری اسلامی ایران و محیط زیست ژاپن منعقد شد و ما به دنبال برگزاری کارگاه‌ها و جلسات فنی مشترک بوده‌ایم. توفان‌های گرد و غبار باعث بیماری‌های زیادی میان افراد شده است. دولت ژاپن متعهد شده یک میلیارد دلار برای مقابله با توفان اختصاص دهد که هر ساله این میزان را افزایش خواهیم داد. قطعنامه پیشنهادی که در این اجلاس مطرح شده در مورد اقدامات پیشگیرانه و همکاری‌های مشترک برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است و برگزاری اجلاس این چنینی که در ایران بود، می‌تواند نتایج موثری را در جهت حفاظت از محیط زیست به همراه داشته باشد.

ایران نقش راهبردی در مقابله با توفان های گرد و غبار دارد

اوا بازایبا، وزیر محیط زیست جمهوری دموکراتیک کنگو: ایران نقش راهبردی در مقابله با توفان‌های گرد و غبار دارد. باید اقدامات عملی برای مقابله با پدیده‌هایی که محیط زیست را به خطر انداخته انجام داد. دانشمندان در مورد شرایط محیط زیستی در نقاط مختلف جهان هشدار داده‌اند و نباید نسبت به این قضیه بی‌توجه بود. آفریقا فقط مسئول ۴ درصد آلودگی جهان است و ۸۰ درصد آلودگی از طرف کشورهای گروه ۲۰ انجام می‌گیرد. با وجود اینکه ۵۵ میلیون هکتار از جنگل‌های دنیا در کشور ما وجود دارد و بیشترین میزان جذب گاز کربنیک را داریم اما از قربانی‌های آلودگی زیست محیطی در جهان شده‌ایم. مسئولیت مبارزه با تغییرات اقلیمی و توفان‌های گرد و غبار جمعی است و همه باید به تعهدات زیست محیطی‌مان عمل کنیم. نباید بگذاریم زمان را از دست دهیم چون میزان خسارت‌های ناشی از این موضوع بسیار افزایش می‌یابد. اراده سیاسی در جهان برای مقابله با تغییرات اقلیمی و توفان‌های گرد و غبار لازم است و همه باید علیه این تغییرات گام‌های موثر برداریم همچنین راه‌اندازی صندوق مشترک در این راستا بسیار حائز اهمیت است.

ما از برنامه های مقابله با گرد و غبار حمایت می کنیم

مولایی ادریس، معاون وزیر محیط زیست جمهوری اسلامی موریتانی: پیشنهاد انجام توافقنامه چند جانبه در این اجلاس بسیار خوب است و ما از آن حمایت می‌کنیم چرا که نظم دهنده برنامه کشورها ذیربط است. توفان‌های گرد و غبار یکی از چالش‌های محیط زیستی است که بشر در حال حاضر با آن مواجه شده و این مسئله پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، سلامتی و ... به همراه دارد. موضوع توفان‌های گرد و غبار یک مسئله فرامرزی است و همه کشورها باید به آن توجه کنند. ما هم پیگیر این موضوع هستیم و اقداماتی را در این راستا انجام داده‌ایم. راه‌اندازی سامانه‌های هشدار زود هنگام و رصد پایش‌ها صورت می‌گیرد و برنامه‌ها برای پیگیری این موضوع در حال انجام است. توفان‌های گرد و غبار عامل بازدارنده در برابر توسعه پایدار است و سبب می‌شود که علاوه بر آسیب به بشر هزینه‌های زیادی در این راستا اختصاص داده شود لذا پیشگیری از چنین رخدادهایی حائز اهمیت است.

معضل گرد و غبار در کشوری که ۸۰ درصد آن بیایان است

بردی بردیف، رئیس دپارتمان هماهنگی‌های بین‌المللی محیط زیست ترکمنستان: ۸۰ درصد کشور ترکمنستان را صحرا پوشانده و این کشور در آسیای میانه با گرد و غبار مواجه است. همچنین کشورها در آسیای میانه با کمبود آب مواجه‌اند و کشور ترکمنستان هم از این موضوع مستثنی نبوده‌ایم. این روزها افزایش تغییرات جوی در جهان را شاهد هستیم و کشور ما نیز تحت تاثیر کریدورهای خشکی منطقه قرار گرفته‌ است. وزارت محیط زیست ترکمنستان ارگان اصلی اجرای سیاست‌های دولت در حفاظت از محیط زیست است. همکاری‌های بین‌المللی جهت حفاظت از محیط زیست ضرورت دارد و اجرای پروژه‌های مشترک مدنظر ما قرار دارد. اهدای کمک از طریق صندوق‌های بین‌المللی و بانک‌های اروپایی و بانک‌های توسعه اسلامی حائز اهمیت است و باید به این مسئله توجه داشته باشیم. ترکمنستان برنامه‌های مشترکی با سازمان ملل برای امنیت غذایی و کشاورزی دارد. همچنین ترکمنستان موافقت‌نامه‌های متعدد با کشورهای مختلف امضا کرده است و استراتژی کلی ما انجام همکاری‌های بین‌المللی است.

حمایت کشورها از تشکیل صندوق‌های بین‌المللی

علی محمد طهماسبی بیرگانی، دبیر ستاد ملی سیاستگذاری، هماهنگی و مدیریت گرد و غبار ایران: طی دو روز برگزاری اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های گرد و غبار، نمایندگان۵۰ کشور بر بسیج منابع مالی کشورها برای حفاظت از محیط زیست و تشکیل صندوق‌های بین‌المللی تأکید کردند. از روز گذشته تاکنون طی سخنرانی‌هایی که نمایندگان کشورهای مختلف داشته‌اند، بر موضوع بسیج منابع مالی کشورها جهت حفاظت از محیط زیست تاکید شده است همچنین درباره ضرورت استفاده از تجربیات مشترک نیز سخنرانی‌های زیادی شد. همه حضار در این جلسه به این مسئله اذعان کردند که هیچ دولتی به‌تنهایی نمی‌تواند در جهت مقابله با تغییرات اقلیمی و توفان‌های گرد و غبار و ماسه مقابله کند بنابراین همکاری‌های بین‌المللی به‌طور قطع باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد. در این دو روز بر حمایت صندوق‌های بین‌المللی و اقدام عمل مشترک تاکید شد همچنین بهره‌مندی کشورها از سامانه‌های سیستم هشدار سریع و زودهنگام ضرورت دارد البته برخی از کشورها در این تجهیزات بهره‌مند شده‌اند ولی برخی از کشورها هنوز نیازمند دسترسی به آن هستند.

کشورها باید در سطح مقامات عالی در اجلاس گرد و غبار شرکت می کردند

لویسا کاریکا، نماینده کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان‌زایی: ۱۹۷ عضو داریم و در زمین خشکسالی و از بین رفتن خاک باهم همکاری داریم ما تنها کنوانسیونی هستیم که در زمینه خشکسالی فعالیت می کنیم. ما در این کنفرانس به کشورها مشاوره روش شناسی دادیم و بر روش های علمی در خصوص حل این مسئله تاکید داریم. این برنامه بر مسایل اساسی تاکید دارد و از زمانیکه برنامه اصلی را ایجاد کردیم تلاش کردیم. همچنین برنامه ویژه ای برای کنترل توفان های گردو خاک در مغولستان داشته باشیم. ما توقع داشتیم که مقامات در سطح بالایی به نمایندگی از کشور ها در این برنامه حضور داشته باشند تا متعهد بشوند به کاهش مقابله با گردو غبار و برای دسترسی به این هدف لازم است کشورها در کاپ آینده حضور پررنگ تری داشته باشند.

سالانه ۳۰۰ میلیون دلار به کشورها کمک می کنیم

کیشان کدای، نماینده برنامه عمران ملل متحد: در شمال آفریقا ۱۵۰ میلیون دلار وام برای مبارزه با تغییرات اقلیمی وام داده می شود. در این منطقه برنامه عمران در خصوص تاب آوری و مقابله با گردو غبار تلاش می کند و سالانه نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار نیز به طور کلی به کشورها کمک می کند. یکی از راه حل های ما برای مبارزه با این شرایط حرکت کردن به سمت انرژی های سبز است که در این خصوص کمک‌هزینه‌هایی با سرمایه‌گذاری‌های داخلی اعطا می‌شود. صندوقی در سوریه و اردن ایجاد کردیم که بتوان با آن برای مدیریت ذخایر آب و بهبود شرایط خاک و هوا کمک‌های مالی جمع آوری کرد. در عربستان نیز مرکز ملی آب را راه‌اندازی کردیم. برای کشورها در زمینه مقابله با گرد و غبار همگرایی بیشتری ایجاد شود.