مهر

بررسی کارشناسی ۲۶ پرونده در حوزه تعاونی‌های مسکن و خودرو

بررسی کارشناسی ۲۶ پرونده در حوزه تعاونی‌های مسکن و خودرو

رئیس دادگستری استان تهران گفت: مشکلات حقوقی و قضایی حدود ۴۳ هزار نفر از مراجعان در جریان ملاقات‌های مردمی صورت گرفته در استان تهران از ابتدای سال تاکنون مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران در رأس یک هیئت قضائی در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه حضور یافت و ضمن رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضائی مراجعان، دستورات لازم را در راستای رفع مشکلات و تسهیل فرایندها در پرونده‌های قضائی صادر کرد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

رئیس کل دادگستری تهران در جریان حضور در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه با نمایندگان و شکات برخی از پرونده‌های کثیرالشاکی و کثیرالخواهان دیدار کرد و ضمن استماع درخواست‌های مطرح‌شده، دستورات لازم را به منظور حل چالش‌های موجود در این پرونده‌ها صادر کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به بررسی کارشناسی تعداد قابل توجهی از پرونده‌های مهم و کثیرالشاکی طی هماهنگی‌های به عمل آمده با اصحاب این پرونده‌ها در جریان حضور در این مرکز، گفت: در جریان ملاقات با مراجعان در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه، مطالب، مدارک و مستندات آن‌ها مورد استماع و بررسی قرار گرفت و در نهایت ضمن پیگیری موضوع از طریق شعب و واحدهای قضائی مربوطه، دستورات لازم در جهت تسریع و اعمال نظارت ویژه بر امور صادر شد.

القاصی با بیان اینکه پرونده‌هایی که در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه مورد بررسی قرار گرفتند عمدتاً مرتبط به تعاونی‌های مسکن، خودرو و مؤسسات مالی و اعتباری بودند، تصریح کرد: ۲۶ پرونده که اغلب جزو پرونده‌های کثیرالشاکی و کثیرالخواهان بودند، در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه با حضور معاونین قضائی و رئیس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار گرفت.

وی گفت: به‌منظور بررسی بعضی از پرونده‌ها ضرورت داشت که سرپرست برخی از مجتمع‌ها و واحدهای قضائی در این مرکز حضور پیدا کنند که به همین منظور از آن‌ها دعوت به‌عمل آمد و توضیحات لازم ارائه شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران بیان کرد: در برخی از موارد نیز طی تماس تلفنی با شعب و مدیران واحدهای قضائی، آخرین وضعیت پرونده مورد پیگیری قرار گرفت و دستورات لازم در جهت تعیین تکلیف و تسریع در رسیدگی‌ها و اقدامات قضائی صادر شد.

القاصی ضمن تقدیر از رئیس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه به‌جهت اهتمام در پیگیری امور مراجعان، از تشکیل کارگروه ویژه جهت بررسی تخصصی و کارشناسی برخی از پرونده‌های قضائی با توجه به ابعاد گسترده آن‌ها و ایجاد هماهنگی میان واحدهای قضائی خبر داد و گفت: در این خصوص مقرر شد تا شخصاً در برخی از این کارگروه‌ها حضور پیدا کنم تا با کمک همکاران، فرایندهای موجود در این پرونده‌ها تسریع و تسهیل شود.

وی با بر اینکه تلاش و تمرکز دادگستری کل استان تهران در جهت تسریع در رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های قضائی دارای ابعاد گسترده، چندوجهی و پیچیده با رعایت اصل استقلال قاضی است، عنوان کرد: یک نسخه از دستوراتی که در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه صادر شد، به‌منظور پیگیری مستمر تا حصول نتیجه به واحد ملاقات‌های مردمی در دادگستری کل استان تهران ارسال خواهد شد تا اقدامات صورت‌گرفته در جهت اجرای دستورات صادره مستمرا تحت نظارت یکی از معاونان قضائی قرار داشته باشد و در نتیجه آن بتوان خدمات شایسته‌ای به مراجعان ارائه کرد.

القاصی با تاکید بر اینکه تمامی ظرفیت دادگستری کل استان تهران در جهت خدمت به مراجعان است، عنوان کرد: از جمله سیاست‌های مورد تاکید رئیس قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی، ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم و مراجعان و تصمیم‌گیری عاجل، قاطع و نتیجه‌بخش برای مردم است و بر همین اساس، اولویت مدیریت مجموعه قضائی استان تهران نتیجه‌بخش و مثمر ثمر بودن ملاقات‌های مردمی است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه نتایج حاصل از ملاقات‌های مردمی باید «تسهیل فرایندهای قضائی» و «حل مشکلات مراجعان» در چارچوب قوانین و مقررات باشد، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، برنامه ملاقات‌های مردمی در دادگستری کل استان تهران هر هفته در روزهای سه شنبه و با حضور مدیران ارشد قضائی استان تهران و ۱۰ نفر از معاونان قضائی ذی‌ربط برگزار می‌شود.

وی گفت: در جریان ملاقات‌های مردمی، کیفیت رسیدگی‌های قضائی و اقدامات انجام‌شده در فرایندهای قضائی از لسان مراجعان به‌طور مستقیم مورد استماع و بررسی قرار می‌گیرد و دستورات قانونی در جهت پیگیری‌های لازم صادر می‌شود.

القاصی از رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضائی قریب به ۴۳ هزار نفر از مراجعان در جریان ملاقات‌های مردمی صورت گرفته در استان تهران از ابتدای سال تاکنون خبر داد و اظهار کرد: در جریان ملاقات‌های مردمی سعی شده تا کیفیت عملکرد واحدهای قضائی از لسان مردم و میزان رضایت مراجعان احصا شود و در همین راستا واحد ملاقات‌های مردمی دادگستری کل استان تهران مأموریت پیدا کرده است تا نتایج اقدامات و دستورات را تا حصول نتیجه مورد نظر پیگیری کند.