خبرآنلاین

دلار یک کانال سقوط کرد/ سیگنال یک ادعا درباره توافق جدید ایران و آمریکا در بازار ارز

دلار یک کانال سقوط کرد/ سیگنال یک ادعا درباره توافق جدید ایران و آمریکا در بازار ارز

بررسی روند بازار ارز، حاکی از ورود دلار به یک کانال پایین‌تر است.

مریم فکری: در حالی گزارش‌های میدانی از سقوط دلار به یک کانال پایین‌تر حکایت دارد، اما بررسی روند یک هفته گذشته قیمت‌ها در بازار ارز، رشد ۱۱۲ تومانی قیمت دلار را نشان می‌دهد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

دیروز هر دلار آمریکا با کاهش ۲۵۱ تومانی در بازار، وارد کانال ۴۸ هزار تومان شد و در رقم ۴۸ هزار و ۹۱۶ تومان ایستاد.

سایه توافق نفتی بر بازار ارز

برخی فعالان بازار اعتقاد دارند که قیمت دلار در بازار دیروز تحت تاثیر ادعای بلومبرگ مبنی بر توافق نفتی ایران و آمریکا یک کانال عقب‌نشینی کرد.

بلومبرگ در گزارشی مدعی شده است ایران و آمریکا اگرچه هنوز فاصله زیادی با یکدیگر در مورد برنامه هسته‌ای دارند، اما به نظر می‌رسد بر سر ورود نفت ایران به بازار جهانی توافق کرده‌اند.

بلومبرگ گزارش داد در هفته های اخیر شاهد توافق تهران و واشنگتن بر سر تبادل زندانیان با دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و کاهش غنی سازی اورانیوم از سوی تهران بودیم. علاوه بر این دو کشور توافقاتی بر سر جریان فروش نفت ایران انجام داده اند. در این راستا مقامات آمریکایی به طور تلویحی اذعان کرده اند که برخی تحریم های مربوط به فروش نفت ایران را لغو کرده و تهران نیز از افزایش تولید نفت بی سابقه در پنج سال گذشته خبر داده است.

پیام بریکس برای بازار

در همین حال، به نظر می‌رسد روز گذشته اخبار مربوط به عضویت ایران در بریکس (یک گروه بین‌المللی به رهبری برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) به کاهش محدود قیمت دلار دامن زد.

برخی کارشناسان اقتصادی عضویت ایران در این گروه بین‌المللی را فرصتی برای دلارزدایی از واردات کالاهای اساسی می‌دانند.

۲۲۳۲۲۵