خبرگزاری فارس

فارس من| ضرورت مقابله با سوداگری و نرخ‌های سرسام‌آور‌ بلیت‌ پروازهای اربعین‌

فارس من| ضرورت مقابله با سوداگری و نرخ‌های سرسام‌آور‌ بلیت‌ پروازهای اربعین‌

برخی مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت پویشی نوشته‌اند: از نهادهای مربوطه درخواست داریم به موضوع قیمت‌های سرسام‌‌آور بلیت پروازهای اربعین رسیدگی کنند و بلیتی ارزان را در اختیار زائران قرار دهند، در این راستا در مقاطعی از سفرهای اربعین، بلیت با نرخ‌های ارزان‌تر از قیمت مصوب، عرضه می‌شود.

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی کابران خبرگزاری در بخش فارسِ من با ثبت پویش نوشته‌اند: همه‌ ساله در ایام اربعین حسینی‌ تهیه بلیت برای زائران حسینی سخت می‌شود زیرا با قیمت‌های سرسام‌آوری مواجه هستند که این زیبنده زائران نیست، از نهادهای مربوطه درخواست داریم تا به این موضوع رسیدگی و بلیتی ارزان را در اختیار زائران قرار دهند تا همه بتوانند با آرامش و با خیال راحت به زیارت بروند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

بنابراین گزارش هر سال و در آستانه ایام اربعین حسینی، ستاد اربعین، وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری، نسبت به تعیین قیمت بلیت پروازهای اربعین برای مقطع زمانی خاص اقدام و نرخی مشخص اعلام می‌کنند.

طبق قانون، نرخ بلیت پروازهای غیر داخلی، تابع شرایط رقابتی و آزاد است و مشمول قیمت‌گذاری نیست، اما هر سال، دولت در راستای مقابله با سودجویی و دلالی در بلیت پروازهای اربعین، نسبت به تعیین قیمت مشخص بلیت هواپیما برای این سفر زیارتی (نرخ تکلیفی) اقدام می‌کند.

* تهیه بلیت پرواز اربعین از سایت شرکت‌ها‌ برای جلوگیری از سودجویی و واسطه‌گری

امسال نیز با توجه به بررسی همه جوانب، قیمت بلیت رفت و برگشت پروازهای اربعین برای 16 شرکت هواپیمایی داخلی‌ در مسیر تهران و سایر شهر‌ها به نجف، 8 میلیون تومان رفت و برگشت و از مشهد به نجف 9.5 میلیون تومان (رفت و برگشت) تعیین شد.

طبق تأکید سازمان هواپیمایی کشوری، زوار اربعین برای جلوگیری از سودجویی و واسطه‌گری از سوی دلالان، بلیت پروازهای اربعین را فقط از سایت‌های شرکت‌های هواپیمایی و 3 سایت دیگر (شرکتِ ‌آرا جهان‌نوین گستر اطلس، آبنوس گشت تهران و شرکت سفرهای علی بابا) دریافت کنند.

یکی از مشکلاتی که در موضوع نرخ بلیت پروازهای نجف وجود دارد، خصوصی‌بودن فرودگاه نجف و دریافت عوراض سنگین از سوی مسئولان این فرودگاه ‌از زوار است که همین موضوع به قیمت بلیت پروازهای اربعین می‌افزاید.

یک منبع آگاه در این‌باره به خبرنگار فارس گفت: از مدت‌‌ها قبل با مسوولان فرودگاه نجف در موضوع دریافت عوارض کمتر بابت متعادل‌تر شدن قیمت بلیت پروازهای اربعین رایزنی کردیم، اما به هیچ عنوان تخفیف ندادند‌.

* عرضه بلیت تهران-نجف-تهران کمتر از نرخ مصوب در برخی تاریخ‌ها

با این حال در ایام غیر پیک، طبق برنامه‌ریزی برخی شرکت‌‌های هواپیمایی داخلی، عرضه بلیت مسیر تهران-نجف و نجف-تهران با نرخ 2.5 میلیون تومان انجام می‌شود.

در این‌باره امروز مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: قیمت بلیت برای پروازهای رفت از تهران به نجف در بازه زمانی۱۶ تا ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۲ با قیمت ۲ میلیون و ۵۰۰ تومان بر روی سایت ایران‌ایر قرار دارد. همچنین با تمهیدات پیش‌بینی شده از بازه زمانی ‌۲۷ مرداد تا ۹ شهریور بلیت مسیر نجف به فرودگاه امام خمینی(ره) به قیمت ۲.۵ میلیون تومان عرضه می‌شود.

به گفته فرزادی‌پور، برای جلوگیری از سودجویی، زائران بلیت پروازهای اربعین را فقط از سایت شرکت دریافت کنند، ‌فروش بلیت پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» صرفا در سایت ایران ایر صورت می‌گیرد.

* عرضه تدریجی بلیت پروازهای اربعین برای مقابله با گران‌فروشی

همچنین، حسام‌ قربانعلی، مدیرکل روابط عمومی هما نیز، در ‌این‌باره می‌گوید: ‌عرضه بلیت پروازهای اربعین در سایت هما، در ساعات مختلف روز توزیع شده است و‌ در راستای مدیریت عرضه و تقاضا صندلی‌ها به تدریج عرضه می‌شود؛ قطعا اگر بخواهیم به چندین میلیون تقاضای خرید بلیت به صورت یکجا در یک روز پاسخ دهیم سرور سایت امکان پاسخگویی ندارد و ممکن است سایت از دسترس خارج شود ضمن آنکه امکان سودجویی و واسطه‌گری وجود دارد.

قربانعلی بیان کرد: بنابراین به منظور فراهم کردن امکان خرید بلیت پروازهای اربعین از طریق سایت ایران ایر، عرضه بلیت پروازها در سایت به صورت پلکانی خواهد بود بنابراین نمایش پیام «نبود صندلی» یا «پایان ظرفیت» در سایت مبنی بر اتمام عرضه و تکمیل ظرفیت پروازها نیست.

وی گفت: تا امروز 4 شهریور، 68 درصد از صندلی‌ پروازهای اربعین هما به فروش رفته است.

قربانعلی با اشاره به راه‌اندازی پرواز اصفهان-نجف، اضافه کرد: پروازهای زنجان و شیراز به نجف نیز به ترتیب روزهای 12 و 13 شهریور و بلعکس به ترتیب روزهای ‌16 و 18 ‌شهریور انجام خواهد شد.

* برخی سایت‌ها چگونه بلیت پروازهای اربعین را خارج از نرخ مخصوب می‌فروشند

‌یکی از ترفندهای برخی سایت‌های غیرقانونی یا متخلف در گران‌فروشی بلیت پروازهای اربعین،‌ اینگونه است که این سایت‌ها پروازهای موجود شرکت‌های هواپیمایی که در سایت این شرکت‌ها برای‌ همه قابل دسترسی است را در سایت‌های خود عرضه می‌کنند پس از دریافت اطلاعات مسافر، بلافاصله بلیت را از سایت شرکت هواپیمایی خریداری می‌کنند‌ و سپس ما به تفاوت غیرقانونی را از مسافر دریافت می‌کنند.

در این راستا تاکید شده است زوار برای تهیه بلیت‌پروازهای اربعین فقط از طریق سایت شرکت‌های هواپیمایی‌ و سه شرکت معرفی شده، اقد‌ام کنند.

* معرفی سایت‌های متخلف در عرضه پروازهای اربعین به دادسرای مهرآباد

در راستای ‌مقابله با گران‌فروشی بلیت پروازهای اربعین، سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی می‌گوید که بر عرضه بلیت پروازهای اربعین نظارت دارد؛ به گفته ‌سخنگوی سازمان هواپیمایی، سایت‌های متخلف در عرضه پروازهای اربعین به دادسرای مهرآباد معرفی شده‌اند و ‌۵ دفتر خدمات مسافرت هوایی متخلف که مجاز به ارائه بلیت‌های بازه اربعین نبودند، تعلیق شدند.

‌جعفر یازرلو، پیش از این درباره گران‌فروشی بلیت پروازهای اربعین توسط یک شرکت خارجی در مسیر نجف-مشهد، گفته بود: ‌طبق بررسی های به عمل آمده و پایش های سازمان هواپیمایی کشوری فروش بلیت‌های عتبات عالیات با نرخ‌های ۱۴ تا ۱۷ میلیون مربوط به شرکت های هواپیمایی خارجی است و این شرکت ها به صورت کانکشن مسافران را به نجف یا بغداد منتقل می کنند.

به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی‌‌ مطابق نرخ‌های تعیین شده، تاکنون تخلفی از سوی شرکت‌های هواپیمایی داخلی، با موضوعیت گرانفروشی بلیت‌های بازه اربعین گزارش نشده است.

وی درباره مواردی از بلیت‌های خارج از نرخ مصوب که ظاهرا از سوی شرکت هواپیمایی در سایت‌های مختلف نمایش شده است، توضیح داد: این موضوع به دلیل تخلف سایت‌های غیرمجاز برای فروش بلیت بازه زمانی اربعین بوده که از طرف این سازمان به دادسرای فرودگاه مهرآباد جهت انسداد این سایت ها منعکس شد.

* جابه‌جایی کمتر از 5 درصد زوار اربعین از طریق حمل و نقل هوایی

بنابراین گزارش پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 5 میلیون زائر از ایران به سفر زیارتی اربعین حسینی بروند، در این بین سهم حمل و نقل هوایی در جابه‌جایی این زوار با توجه به ظرفیت ناوگان حمل و نقل هوایی کمتر از 5 درصد است و اغلب جابه‌جایی‌ها از طریق بخش حمل و نقل جاده‌ای خواهد بود.

با این حال دولت تلاش کرده است در راستای جلوگیری از تضییع حقوق زوار و مقابله با گران‌فروشی و دلالی بلیت پروازهای اربعین، موضوع نرخ‌گذاری تکلیفی بلیت پروازهای اربعین را هر سال و در آستانه اربعین اجرایی کند اما با این حال نظارت مداوم بر عرضه بلیت‌ها و مقابله با گران‌فروشی بلیت پروازهای عتبات باید در این ایام پرتقاضا ادامه یابد.

پایان پیام/