خبرگزاری فارس

از درخواست 100 میلیارد تومانی یک بازیکن از تراکتور تا پرداخت ۴۰ درصد قراردادها توسط پرخرج ترین باشگاه

از درخواست 100 میلیارد تومانی یک بازیکن از تراکتور تا پرداخت ۴۰ درصد قراردادها توسط پرخرج ترین باشگاه

مدیرعامل باشگاه تراکتور تبریز گفت: یک بازیکن ایرانی از ما برای دو فصل دستمزد 100 میلیارد تومانی درخواست کرد و تصور می کند یک میلیون دلار ارزش دارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، هوشنگ نصیر زاده اظهار داشت: بعد از اینکه آقای گل محمدی اعتراضی کرد و گفت چرا سقف بودجه کاهش پیدا کرده در مقام سخنگوی کارگروه گفتم بودجه کم نشده و شما مقررات را خوب نخوانده اید از بودجه مطلع نیستید اما هواداران شروع به انتشار مصاحبه هایی از قول من کردند که من از آنها بی خبرم و اصلا این مصاحبه ها در فضای مجازی حرف من نبود. 2390 میلیارد تومان پول خرید بازیکن و کادر در فصل گذشته بوده در قراردادهایی که به سازمان لیگ ارایه شده است. 1280 میلیارد تومان آن را سه باشگاه خرج کرده اند که در واقع نصف این پول را سه باشگاه خرج کرده که نمی توانم اسم آن را بگویم. کمترین هزینه هم باشگاه ملوان بوده با 50 میلیارد تومان که بازیکن سرباز می گرفته بعد از آن که بالا بیایم هوادار، پیکان و مس بوده است.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

نصیرزاده تصریح کرد: اساس اینطوری نیست که مثلا در کشتی ، ورزشکار 90 کیلویی با کشتی گیر 45 کیلویی کشتی بگیرد. این مسایل از آداب برگزاری مسابقات در جهان است که در فوتبال می گویند شما چقدر پول دارید که وارد بازی ها شدید. هرچقدر پول و در آمد دارید می توانید 65 درصد آن را صرف خرید بازیکن بکنید. بیشتر از آن تخلف است. یوونتوس یکی از باشگاه های گردن کلفت جهان و اروپا همین چند وقت پیش 7 امتیاز از آن کم شد و یک رده هم سقوطش دادند. نمی توان در فوتبال افسارگسیخته خرج کرد. در حال حاضر در فوتبال ما تمامی بازیکنان تمایل دارند به کدام باشگاه ها بروند؟ همین الان ما می خواهیم بازیکن بگیریم همه می گویند می خواهیم به آن سه تیم برویم. آیا این فیر پلی است؟!

مدیرعامل باشگاه تراکتور تبریز در خصوص اینکه باشگاه های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا باید به مصاف تیم های پرستاره قطری و عربستانی برود، گفت: دولت پول به آن باشگاه ها می دهد. اگر بخواهیم در مورد سقف بودجه باشگاه ها صحبت کنیم به طور مثال می گویم آقای گل محمدی آیا از سقف بودجه باشگاهش مطلع است که الان می گوید چه شده است؟ گفته ایم هر باشگاه 250 میلیارد تومان هزینه کند. 2370 میلیارد تومان می شود. این 250 میلیارد تومان پایه است و حدود 325 میلیارد تومان هزینه می شود. اگر 250 را در 16 تیم ضرب کنیم متوجه می شوید که این کارگروه بودجه باشگاه ها را 5 برابر کرده است و اصلا بودجه باشگاه ها کم نشده است. به همین دلیل می گویم برخی بدون خواندن قانون مطالب را نقد می کنند. یعنی ملوانی که 50 میلیارد تومان خرج کرده گفته اند می توانی 250 میلیارد تومان هزینه کنید. البته به باشگاه های دیگر هم گفته اند که شما در فصل گذشته 325 میلیارد تومان خرج کردید 370 میلیارد تومان خرج کنید. پس بودجه هیچ باشگاهی کم نشده اما برخی بی مورد داستان سرایی می کنند.

وی در مورد اینکه باشگاه های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا ممکن است با این بودجه در مصاف با تیم های پولدار حاشیه خلیج فارس مثل الاتحاد و النصر عربستان به مشکل برخورد کنند نه باشگاه ملوان، اظهار داشت: باشگاه های عربستانی درآمدزایی نکرده اما دولت این پول را هزینه کرده تا کشورش و لیگش را به جهان معرفی کند. شما باید این سوال را از سخنگوی دولت بپرسید و بگویید ببینید عربستان چقدر خرج کرده و چقدر به باشگاه هایش پول داده است نه من! که عضو کارگروهی هستم که براساس داده های خودمان صحبت می کنیم.

نصیرزاده در مورد عدم انعقاد قرارداد دلاری با بازیکنان خارجی گفت: با توجه به مشکلات ارزی، نهاد ریاست جمهوری به کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش بخشنامه کرده که شما قرارداد های دلاری نبندید اما این دقیقا به ضرر باشگاه های فوتبال است. ما در تراکتور بازیکن خارجی به نام حمزویی داشتیم که قراردادی یک میلیارد تومانی با او امضا کرده بودیم. بعد اختلاف داشتیم واو به فیفا شکایت کرد و فیفا هم رای داد همان 500 میلیون تومان را به این بازیکن بدهیم با این حال بازیکنان و مربیان خارجی در قراردادهای ریالی به بانک مرکزی مراجعه می کنند و شاخص بانک را از روی سایت می گیرند و می بینند که قیمت دلار مثلا 38 هزار تومان است نه 50 هزار تومان و به این ترتیب پولی که می خواستیم به حمزویی بدهیم را یک و نیم برابر بیشتر دادیم.

نصیرزاده در مورد اینکه وقتی تصویب شده بازیکنان خارجی افزایش پیدا کرده چطور می خواهید به صورت ریالی با همه آنها قرارداد امضا کنید، گفت: فوتبال پدیده ای غربی است و ایرانی نیست مثل کشتی. ما باید از بازیکنان خارجی استفاده کنیم تا سطح بازی ها را بالا ببریم و باید به آنها دلار بدهیم. البته افزایش تعداد بازیکنان خارجی برای کاهش قیمت بازیکن ایرانی بوده است. برای نمونه به شما می گویم یک باشگاهی در فضای مجازی کلیپی از جذب بازیکنان منتشر کرده که ما به همان بازیکن گفتیم شما تشریف بیاور تراکتور تبریز می گوید 300 هزار دلار بند فسخ قراردادم است یعنی 15 میلیارد تومان باید به باشگاهش برای فسخ قرارداد این بازیکن ایرانی پول بدهیم. برای فصل آینده 1403-1402 هم دستمزد 45 میلیارد تومانی می خواهم و برای فصل بعد از آن هم 55 میلیارد تومان دستمزد می خواهم یعنی یک بازیکن ایرانی درخواست 100 میلیارد تومانی به باشگاه ما داده است. بازیکن درجه یک هم نیست.

وی افزود: کل بودجه فصل گذشته ملوان 50 میلیارد تومان بوده من چرا باید 100 میلیارد تومان به شما بدهم؟! یعنی این بازیکن می گوید من یک میلیون دلار ارزش دارم که اصلا این طور نیست اگر این بازیکن آن طرف پلیس راه ایران برود بیشتر از 200 یا 300 هزار دلار به او پول نمی دهند. به همین دلیل می گوییم بازیکن خارجی جذب کنیم. چند سالی بود عده ای بازیکنان خارجی بی کیفیت می آوردند اما اکنون باشگاه ها با مطالعه بازیکنان خارجی را جذب می کنند. به نظرمن عقد قرارداد ریالی با بازیکنان خارجی هم به ضرر باشگاه های ما خواهد بود.

نصیرزاده در مورد اینکه بودجه 350 میلیارد تومانی برای باشگاه تراکتور کافی است، گفت: ما خیلی کمتر از این خرج کرده ایم. یادتان باشد یکی از این سه باشگاه پرخرج لیگ که 325 میلیارد تومان هزینه کرده فقط 40 درصد قرارداد ها را به بازیکنانش پرداخت کرده است. 40 درصد بقیه بودجه را پرداخت نکرده و هنوز بدهکار است بعد شما به این باشگاه می گویید برو وام بگیر، برو خرج کن! می خواهی به آسیا بروی. پول کو؟! همین چند روز پیش فصل تمام شد ولی این باشگاه فقط 40 درصد از 325 میلیارد تومان به بازیکنانش پول داده بقیه را کی می خواهد بدهد؟ در همه جای دنیا فیر پلی مالی وجود دارد. نمی توانید بدون پول بروید و خانه بخرید! باشگاهی که فصل گذشته یکی از بیشترین خرج ها را کرده 60 درصد مبلغ قراداد بازیکنانش را پرداخت نکرده است.

پایان پیام/