دیجیاتو

امروز در فضا: موشک فالکون-۹ به مدار رسید

امروز در فضا: موشک فالکون-۹ به مدار رسید

فالکون-۹ موشک تجاری است که برای بردن‌ محموله به مدار زمین طراحی شد. این مأموریت نقطه عطفی بزرگ برای صنعت نوپای پروازهای فضایی خصوصی بود.

۴ ژوئن ۲۰۱۰، اولین موشک فالکون-۹ ساخته‌شده توسط اسپیس ایکس در اولین سفر خود از کیپ کاناورال پرتاب شد و به مدار رسید. اسپیس ایکس توسط ایلان ماسک تأسیس شد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

فالکون-۹ موشک تجاری است که برای بردن‌ محموله به مدار زمین طراحی شد و بلندای آن به ۶۷ متر می‌رسد. این مأموریت نقطه عطفی بزرگ برای صنعت نوپای پروازهای فضایی خصوصی بود و اسپیس ایکس را در مسیر استراتوسفر قرار داد.

موشک آن روز تقریباً مدار را ترک نکرد و به دلیل مشکل در سیستم پایان پرواز، به پایان پنجره پرتاب چهار ساعته خود نزدیک شد. اما توانست با موفقیت پرتاب شود و رسماً قرارداد ۱.۶ میلیارد دلاری خود را با ناسا برای تحویل بیست تن محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی با ۱۲ پرواز دراگون تا سال ۲۰۱۶ آغاز کرد.

امروز در فضا: موشک فالکون-۹ به مدار رسید

این موشک حامل نمونه اولیه فضاپیمای دراگون بود که برای سفرهای باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی طراحی شده‌ بود. اسپیس ایکس پروازهای تحویل رسمی محموله‌های ناسا را با دراگون و فالکون-۹ در پایان سال ۲۰۱۰ آغاز کرد.

فالکون-۹ برای مدتی دیگر به پرواز ادامه خواهد داد، اما روزهای فعالیت راکت به شماره افتاده‌ است.اسپیس ایکس درحال‌حاضر روی سیستم حمل و نقل به مریخ کار می کند: موشک فضایی غول‌پیکر و قابل‌استفاده مجدد به نام استارشیپ.

ماسک گفته است که می‌خواهد کپسول‌های فالکون-۹، فالکون هوی و دراگون را کنار بگذارد، تا درنهایت کل بار پرواز فضایی شرکت را استارشیپ به دوش بکشد.

هنوز مشخص نیست پایان فعالیت این موشک چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. اما اگر همه چیز طبق برنامه ماسک پیش برود، استارشیپ به‌زودی آماده پرواز می‌شود.