برنا

صدای صنایع‌دستی بی‌صدا باشیم

صدای صنایع‌دستی بی‌صدا باشیم

صنایع دستی در هر بخشی باید بتواند با زندگی مدرن ارتباط برقرار کند، نمی‌توان پیشینه صنایع دستی را به طور کامل کنار گذاشت بلکه باید به صنایع دستی گذشته اضافه شود.

به گزارش خبرنگار صنایع دستی خبرگزاری برنا؛ بسیاری از هنرهای صنایع دستی یا به دست فراموشی سپرده شده اند و یا تنها استادی سپید مو آن را با دستانی پر تجربه حفظ کرده است، اما آیا این هنرهایی که ما از آن با عنوان منسوخ شده یاد می‌کنیم دوباره می توانند به چرخه زندگی بازگردند؟ هنرهایی که روزگاری کاربردهای بسیار زیادی در متن زندگی مردم داشتند و امروز رایج ترین صنایع نیز تنها به یک کالای لوکس و تزیینی برای خانه ها تبدیل شده است این در حالیست که ایران رتبه نخست تنوع صنایع دستی در دنیا را دارد، ۳۷۰ رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد که در ۲۴ دسته قرار می‌گیرند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

اما در خوشبینانه ترین حالت هر کدام از ما نام 10 عدد از این هنر ها را به یاد می آوریم. برای مثال نام هنرهایی همچون زری بافی، جوک کاری، ارغوان بافی، شعربافی، لاک تراشی، رشتی دوزی، چنته بافی، سیس بافی، کپو بافی، گلابتون دوزی، اشک دوزی، اسپندبافی، بخارا دوزی و... را کمتر شنیده ایم و یا حتی اصلا به گوشمان هم نخورده است!

نکته اینجاست که هنر صنایع دستی تا سالیان دراز تداوم پیدا می کند. درست است که نقش و سبک گذشته دیگر استفاده نمی‌شود اما سبک جدید با کاربرد جدید از دل آن بیرون می‌آید با این وجود هنر ناب هنرمندان در مناطق محروم آنطور که شایسته است نه تنها به نمایش گذاشته نمی شود بلکه فرصت و امکانات کافی برای هنرنمایی آنان در اختیار گذاشته نمی شود.

در این راستا مریم جلالی معاون صنایع دستی کشور در گفت و گو با خبرنگار صنایع دستی خبرگزاری برنا درباره صنایع بی صدا اظهار کرد: برنامه های متعددی را برای صنایع بی صدا یعنی آن دسته از صنایعی که در روستاها فعال‌اند اما دیده نمی شوند در نظر گرفته ایم.

وی افزود: رویکرد ما در این زمینه حمایتی است تا هنر دست هنرمندانی که در مناطق محروم فعالیت دارند بیشتر دیده شود.

جلالی درباره علت پایین آمدن سن صنایع دستی در کشور عنوان کرد: درگذشته دختران از مادران هنر های مختلفی را می آموختند اما حالا مادرانی داریم که هیچ هنری ندارند چون که ما به آنان آموزش نداده ایم برای پیگیری این موضوع باید بریم سراغ آموزش و پرورش برویم تا رنج سنی پایین بیاید.

معاون صنایع دستی با اشاره به اینکه 70 درصد شاغلین صنایع دستی در حوزه زنان اند و هدف اصلی هم خانم ها هستند خاطرنشان کرد: آمار در صنایع دستی قابل اعتناست و قابل اتکا نیست.باید گزاره های توصیفی از وضع موجود صنایع دستی را متکی بر آمار و اطلاعات تحلیل کنیم و از توصیف به تحلیل برسیم. ما ضعف اطلاعات داریم و بانک اطلاعاتی نداریم و این امر باعث می شود تا تحلیل ها احساساتی و سطحی باشد.

وی در پاسخ به نحوه احیای صنایع دستی مطرح کرد: صنایع دستی و هنرهای سنتی باید همگرا بایکدیگر باشند. هنرهای سنتی سلول های بنیادی صنایع دستی هستند بنابراین باید هنرهای سنتی را زنده نگه داریم تا هنرهای دستی بتوانند ریشه صنایع دستی را حفظ کنند.

صنایع دستی در هر بخشی باید بتواند با زندگی مدرن ارتباط برقرار کند، نمی‌توان پیشینه صنایع دستی را به طور کامل کنار گذاشت بلکه باید به صنایع دستی گذشته اضافه شود. ایجاد ثبات و تامین نیازهای اساسی هنرمندان بازوی محرکه ای برای زنده نگه داشتن هویت صنایع دستی کشور است.

بسیاری از همین هنرهای سنتی و صنایع دستی در ایران فراموش می شوند و چون اغلب آنها هنر ظریف کاری است کسی دنباله رو احیا و یا زنده نگه داشتن آنها نیست به همین علت معرفی نمی شوند و کسی هم به سراغ آنها نمی رود.

انتهای پیام/