ایلنا

راه‌هایی برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران در حال باز شدن است

راه‌هایی برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران در حال باز شدن است

به گزارش ایلنا، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به سفر اخیر خود به ایران و دیدار با مقام‌های ارشد این کشور گفت که به نظر می‌رسد راه‌هایی برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران در حال باز شدن است.

وی که در اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا صحبت می‌کرد، ادامه داد: «من به ایران سفر کردم. امیدوارم که حرف‌هایم فهمیده شده باشد. برخی مسیرها در حال باز شدن است و خواهیم دید که آیا همین‌طور است یا نه. من در حال رایزنی با طرف‌های برجام هستم که همه آنها تحت هماهنگی اتحادیه اروپا قرار دارند. ما در حال رایزنی با آنها بوده و هم‌زمان با ایران نیز در تماس هستیم».

گروسی در پاسخ به پرسشی درباره برخی ادعاها مبنی بر کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی در سایت‌های هسته‌ای ایران گفت: «ما هر گزینه‌ای را محتمل می‌دانیم و در حال بررسی آن هستیم، اما هیچ احتمالی نمی‌تواند مانع ایجاد وضعیت بهتری در توافق برای راستی‌آزمایی بهتر برنامه هسته‌ای ایران شود».

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

وی افزود که چالش‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران ادامه‌دار و دائمی است و فارغ از تغییر رؤسای‌جمهوری، مثلا در آمریکا، یکی از چالش‌های اصلی و مشکلات مهم آن‌ها است و به همین دلیل حل این موضوع بسیار اهمیت دارد.

گروسی با اشاره به ادعای کشف اورانیوم در سه سایت اعلام‌نشده ایران، گفت که با فناوری‌های امروز، پنهان کردن چنین فعالیت‌هایی «بسیار بسیار مشکل» است.